Show Jacka Kurskiego przy Woronicza. "Byłem ostry, wyrazisty i twardy"

Polska

Jacek Kurski po raz pierwszy zabrał głos, jako nowy prezes Telewizji Polskiej. Zrobił to w swoim stylu. - Wiem, że pamiętają mnie państwo jako ostrego, wyrazistego, twardego polityka. Właśnie dlatego, że jestem silnym człowiekiem i rozumiem świat mediów, będę w stanie ochronić niezależność i wolność Telewizji Polskiej - powiedział w gmachu TVP.

- Telewizja Polska zawsze był moją wielką miłością, zostawiłem tu najlepszych kilka lat mojego życia, jako jej pracownik. Dlatego powierzenie przez ministra skarbu funkcji prezesa zarządu traktuje jako wielki honor i zobowiązanie - zaczął swoje wystąpienie Kurski.

 

Złożył przed dziennikarzami zobowiązanie, że przywróci standardy rzetelnej informacji i zasady uczciwej debaty.  - Naszą świętą zasadą będzie dobro polskiego widza. Zrobimy wszystko, by odbudować narodową wspólnotę, zjednoczyć Polaków wokół wielkich i szczytnych celów - powiedział nowy prezes Telewizji Polskiej.

 

Dodał, że odrzuca zasadę, jakiej hołdowano przez wiele lat, że "tyle misji, ile abonamentu".

 

- Teraz będzie nam przyświecała zasada BBC, że to co dobre musi być popularne, a to co popularne musi być dobre. Misją może być rzetelna informacja, uczciwa publicystyka, misją mogą być filmy - powiedział.

 

Wkrótce Jacek Kurski ma opublikować tekst o swojej wizji zmian w TVP. W ciągu miesiąca poznamy wyniki audytu w Telewizji Publicznej. Kurski ogłosił, że do tego czasu nie będzie się wypowiadał publicznie.

 

Skład rad nadzorczych TVP w poniedziałek

 

Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz powołał w piątek na prezesa TVP Jacka Kurskiego, zaś na prezesa Polskiego Radia Barbarę Stanisławczyk.

 

Jak powiedział wiceminister kultury ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański, wiceprezesem TVP został Maciej Stanecki, a w zarządzie Polskiego Radia zasiądą Marcin Palade i Jerzy Kłosiński. Dodał, że minister skarbu w poniedziałek zaprezentuje nowe składy rad nadzorczych obu spółek.

 

Zmiany we władzach spółek mediów publicznych wynikają z noweli ustawy o radiofonii i telewizji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek, weszła w życie w piątek. Na jej mocy wygasły kadencje dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, a wybór nowych władz - do czasu przeprowadzenia kompletnej reformy mediów publicznych - przypadł ministrowi skarbu państwa.

 

Polsat News, PAP

 

ml/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie