Robot jeżdżący po pionowych ścianach

Technologie
Robot jeżdżący po pionowych ścianach
ETH Zurich

Czterokołowy robot VertiGo, który potrafi jeździć po pionowych ścianach, to konstrukcja szwajcarskich inżynierów z laboratorium Disney Research i Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH). Docisk do ściany zapewniają dwa wentylatory osadzone na poziomych osiach, które mogą wytwarzać ciąg w różnych kierunkach, a więc także ten dociskający pojazd do podłoża.

Prototyp o długości ok. 60 cm został wykonany z kompozytu węglowego, a większość elementów została wydrukowana na drukarce 3D. Prototyp VertiGo jest lekki i waży niespełna 2 kg. Niewielkie silniki elektryczne zasilane z akumulatorów litowo-polimerowych wystarczają jednak tylko na 10 minut jazdy.

 


Przejazd robota z płaszczyzny pionowej na poziomą, co było największym problemem dla konstruktorów, zapewniają zawieszone na poziomych osiach wentylatory, które mogą wytwarzać ciąg w różnych kierunkach. Zmianę płaszczyzn ułatwiają także koła o odpowiednio dobranej średnicy, a orientację w przestrzeni zapewniają robotowi dwa czujniki podczerwieni.

 

 

 

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie