Od 2017 roku nie będzie sprawdzianu szóstoklasistów. Zalewska: o niczym nie decydował

Polska
Od 2017 roku nie będzie sprawdzianu szóstoklasistów. Zalewska: o niczym nie decydował
Polsat News

Obowiązek szkolny dla siedmiolatków to nie jedyna zmiana w szkołach podstawowych. W tym roku ich absolwenci po raz ostatni zdawać będą egzamin szóstoklasisty. – Obowiązkowy sprawdzian dla uczniów szóstych klas szkoły podstawowej zostanie zlikwidowany w 2017 roku – poinformowała w piątek minister edukacji Anna Zalewska.

- Egzamin po szóstej klasie był wynikiem różnego rodzaju projektów europejskich, a szczególnie jednego, który właśnie się skończył. Mamy więc możliwość doprecyzowania swoich założeń programowych, w których stwierdzamy, że będziemy rezygnować na tych wstępnych etapach z testowania - powiedziała Zalewska dziennikarzom podczas briefingu MEN.


Dodała, że decyzja o likwidacji sprawdzianu zapadła, "ponieważ ten egzamin o niczym szczególnym nie decydował". Tymczasem, jak zaznaczyła, skutkiem ubocznym sprawdzianu było przygotowywanie uczniów pod testy.

 

Sprawdzian zostanie zniesiony dopiero w 2017 roku, bo obecni szóstoklasiści już się do niego przygotowywali. – Trudno im mówić "to była pomyłka, nie musicie się do niego przygotowywać" - zaznaczyła minister. Jak dodała, zostały też już wydane dyspozycje dotyczące harmonogramu przygotowywania arkuszy sprawdzianu na ten rok szkolny.

 

Dyrektorzy: to dobry pomysł

 

Dyrektorzy podstawówek uważają, że likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty to bardzo dobry pomysł. – Szkoły zaczęły rzeczywiście bardzo mocno ze sobą rywalizować w ostatnim czasie. Liczył się ranking, a tak naprawdę wynik – powiedział Polsat News Tomasz Ziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie.

 

Zamiast sprawdzianu szóstoklasisty – test gimnazjalisty

 

Minister zapewniła, że w 2017 roku, mimo likwidacji sprawdzianu, nadal będą prowadzone badania pokazujące poziom wiedzy i umiejętności uczniów na wejściu i na wyjściu z gimnazjum. Sprawdzian będzie przeprowadzany przez nauczycieli w pierwszej klasie gimnazjum na początku nauki.

 

Pytana, w oparciu o co gimnazja będą przeprowadzały rekrutację dla uczniów spoza swojego rejonu, odparła, że rozwiązania szczegółowe zostaną wypracowane we współpracy z praktykami, nauczycielami i dyrektorami szkół. Według minister brane pod uwagę będą świadectwa szkolne.

 

Sprawdzian dla szóstoklasistów na zakończenie nauki w szkole podstawowej jest jednym z egzaminów zewnętrznych przygotowywanych i przeprowadzanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Po raz pierwszy przeprowadzono go w 2002, co związane było z reformą systemu oświaty wprowadzaną w ramach programu czterech reform przez rząd Jerzego Buzka.

 

PAP, Polsat News

mr/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze