"Mein Kampf" Hitlera już w niemieckich księgarniach

Świat
"Mein Kampf" Hitlera już w niemieckich księgarniach
Flickr/Gwydion M. Williams/ CC BY 2.0

Książka "Mein Kampf" trafiła w piątek do księgarń w Niemczech. Naukowe opracowanie osławionej książki wydał Instytut Historii Współczesnej IfZ. Władze oświatowe planują wykorzystanie publikacji na lekcjach historii. Napisana przez Hitlera podczas pobytu w więzieniu książka, została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii.

Prawa do publikacji przekazały władzom w Bawarii Stany Zjednoczone. Z końcem zeszłego roku prawa te jednak wygasły. Władze Instytutu Historii Współczesnej twierdzą, że "historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki, aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza".

 

Dyrektor Instytutu Historii Współczesnej Andreas Wirsching uzasadnił celowość wydania "Mein Kampf" względami naukowymi. Jego zdaniem książka Hitlera jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu.

 

Krytyczne wydanie "Mein Kampf" ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega ukazaniu sie na rynku wydań, które nie miałyby komentarza historyków.

 

Licząca blisko 2 tys. stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Adolfa Hitlera.

 

Historycy próbowali "odmitologizować książkę"

 

Historycy uczestniczący w projekcie wyjaśniali, że ich celem było "zaoferowanie czytelnikom naukowych objaśnień i odmitologizowanie książki".

 

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. - Więzienie było moim uniwersytetem na koszt państwa - twierdził w czasach późniejszych Hitler. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

 

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca drugiej wojny światowej sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

 

Światowy bestseller dostępny w Niemczech za 59 euro

 

Posiadanie "Mein Kampf" nie było w przeszłości zabronione. Karze podlegało jedynie rozpowszechnianie książki Hitlera. Obecnie tekst publikacji jest dostępny m.in. w internecie. "Mein Kampf" jest bestsellerem na Bliskim Wschodzie, w Brazylii i w Afryce Północnej, a także - w wersji cyfrowej - w Stanach Zjednoczonych. Na początku lat 90. książka Hitlera ukazała się też w Polsce.

 

Nakład krytycznego wydania "Mein Kampf" wynosi 4 tys. egzemplarzy. Stosunkowo niska cena, 59 euro za oba tomy, ma umożliwić dostęp do książki wszystkim zainteresowanym.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie