"Body/Ciało" oraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Oto najlepsze filmy zeszłego roku

Kultura
"Body/Ciało" oraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu". Oto najlepsze filmy zeszłego roku
mat. prasowe

"Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Roya Anderssona to według krytyków najlepsze filmy, które weszły do kin w Polsce w ubiegłym roku. Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich nagrodziło je w piątek Złotymi Taśmami.

Polskim laureatem nagrody za rok 2015 został film Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało". Łączy on cechy kina psychologicznego i komediodramatu. Bohaterowie - zgorzkniały prokurator i jego córka, dziewczyna cierpiąca na anoreksję - próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby. Pewnego dnia terapeutka córki Anna przekazuje im tajemniczą wiadomość z zaświatów. Bohaterowie muszą zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

 

Szumowska za "Body/Ciało" otrzymała już kilkanaście europejskich nagród, m.in. Złote Lwy za najlepszy film na festiwalu filmowym w Gdyni.

 

Złota Taśma w kategorii film zagraniczny została przyznana obrazowi "Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu" Roya Anderssona. Tragikomedia szwedzkiego reżysera opowiada o dwóch domokrążcach, a poprzez nich o relacjach między ludźmi i ludzi z otaczającym ich światem.

 

Lista wyróżnionych

 

Krytycy przyznali także wyróżnienia. W kategorii film polski otrzymały je "Intruz" Magnusa von Horna i "Joanna" Anety Kopacz, a w kategorii film zagraniczny "Birdman" Alejandro Gonzaleza Ińarritu i "Młodość" Paola Sorrentina.

 

Gala Złotych Taśm, podczas których zostaną wręczone nagrody, odbędzie się w drugiej połowie lutego.

 

Nagrody polskich krytyków filmowych przyznawane są od 1956 r. Początkowo nosiły nazwę Syrenki Warszawskiej. Jako Złote Taśmy wręczane są od 1985 r. w osobnych kategoriach dla filmów polskich i zagranicznych.

 

PAP

am/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie