Waszczykowski pyta czy wśród ofiar ataków w Kolonii były Polki

Świat
Waszczykowski pyta czy wśród ofiar ataków w Kolonii były Polki
Polsat News

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski skierował w czwartek list do ministra spraw zagranicznych Niemiec, Franka-Waltera Steinmeiera. Poprosił o informację, czy wśród ofiar ataków na tle seksualnym, jakie miały miejsce w Kolonii, znajdowały się obywatelki Polski.

- Zdając sobie sprawę, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec może nie dysponować tego rodzaju informacjami, będę wdzięczny za przekazanie mojego pisma właściwym władzom niemieckim, mogącym udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie - napisał szef polskiego MSZ.

 

Wydarzenia przy dworcu w Kolonii

 

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem. Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja zidentyfikowała dotychczas 16 osób podejrzanych o udział w napaściach. 

 

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere skrytykował policję za opieszałość. Kolońska policja przyznała, że zbagatelizowała początkowo skalę zagrożenia. Prezydent policji Wolfgang Albers wykluczył jednak możliwość swojej dymisji. - W tej sytuacji jestem tutaj potrzebny - powiedział.

 

Niemiecka policja podkreśla, że na razie nie ma żadnych dowodów na to, iż wśród napastników znajdowali się uchodźcy.

 

PAP

zdr/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze