Rekordowa liczba zarejestrowanych aut w Polsce. Taki wynik nie był notowany od 15 lat

Biznes
Rekordowa liczba zarejestrowanych aut w Polsce. Taki wynik nie był notowany od 15 lat
Flickr/Aurimas/CC BY 2.0

Ponad 350 tysięcy zarejestrowanych samochodów osobowych to wynik nienotowany od 2000 roku - poinformowała badająca rynek motoryzacyjny firma Samar. Analitycy uważają, że na bardzo dobry wynik polskiego rynku nowych aut osobowych złożyły się rozwój gospodarczy, firmowe zakupy i agresywne akcje wyprzedażowe.

W grudniu 2015 roku zarejestrowano w Polsce 37 190 nowych samochodów osobowych, o 23,36 proc. więcej niż w listopadzie tego roku oraz o 25,78 proc. więcej niż w grudniu 2014 roku.


Od stycznia do grudnia 2015 r. zarejestrowano w naszym kraju 352 518 nowych samochodów osobowych, o 8,09 proc. więcej w porównaniu z sytuacją z roku poprzedniego. Lepszy rezultat zanotowano ostatnio w roku 2000, gdy krajowe wydziały komunikacji zapisały w swoich bazach danych 361 tys. nowych osobówek.


Wzrost zainteresowania drogimi markami


Dobra passa importerów i dealerów w ubiegłym roku to głównie efekt dużej aktywności firm, które korzystały z możliwości odliczania 50 proc. VAT-u (bez limitu kosztów) od zakupu samochodów - informuje Samar. Spowodowało to znaczny wzrost zainteresowania droższymi autami z wyższej półki oraz z segmentu premium.

 

W 2015 roku udział przedsiębiorców w krajowym rynku nowych aut osobowych wyniósł aż 65,03 proc. wobec 61,31 proc. rok wcześniej. Warto dodać, że we wrześniu i w październiku ubiegłego roku udział firm w strukturze zakupów przekraczał nawet 70 proc. Na rozwój rynku w 2015 roku wpływ miał także reeksport, któremu sprzyja słaby kurs złotego w stosunku do euro. Nie można także zapomnieć o prowadzonych intensywnie przez importerów wyprzedażach modeli z rocznika 2015. 


Zakupy robili też dealerzy


Dodatkowo, w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z wysokim udziałem rejestracji własnych dokonywanych przez dealerów. Przykładem może być tu Volkswagen. W ostatnim miesiącu roku Polacy kupili i zarejestrowali 4 514 aut tej marki, o 40,27 proc. więcej niż w grudniu roku poprzedniego. W dużej mierze ten świetny wynik to efekt zarejestrowania 900 nowych aut na dealerów.

 

W grudniowych statystykach Volkswagen wyprzedził zarówno Skodę (4 353 sztuki) oraz Toyotę (4 329 sztuk).  W zestawieniu całorocznym liderem została Skoda. Czeska marka zarejestrowała w Polsce 44 524 auta osobowe, o 2,82 proc. więcej niż rok wczesnej. To już siódmy rok z rzędu, gdy producent z Mlada Boleslav zajmuje I miejsce w rankingu rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce.

 

Samar

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie