Prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania" publikacji wyroku TK
Wobec braku znamion przestępstwa warszawska prokuratura umorzyła śledztwo ws. "zaniechania niezwłocznego ogłoszenia" wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w sprawie czerwcowej ustawy o Trybunale. - Wyrok został opublikowany w Dzienniku Ustaw 16 grudnia, obowiązek został więc wypełniony - argumentuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak.
Jak poinformował Nowak, postępowanie prowadzono w sprawie domniemanego przestępstwa nadużycia władzy, polegającego na przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Dodał, że "dla realizacji znamion przestępstwa konieczny jest skutek w postaci wywołania stanu zagrożenia dla interesu publicznego".
- Zwłoka w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia 2015 r. niewątpliwie skutkowała takim stanem zagrożenia dla interesu publicznego, niemniej jednak fakt ostatecznego opublikowania omawianego orzeczenia nie pozostaje bez wpływu na ocenę działań podejmowanych w okresie wcześniejszym - oświadczył prokurator.
Dlatego w dniu ogłoszenia wyroku, 16 grudnia 2015 r., "odpadły przesłanki stanowiące znamiona przestępstwa" i "doszło do wypełnienia obowiązku związanego z publikacją wyroku, a nadto odpadł element zagrożenia dla interesu publicznego" - dodał Nowak.
Trudno wykazać świadome działanie na szkodę interesu publicznego
Zdaniem prokuratury, nie sposób wykazać, że prezes Rady Ministrów, nie ogłaszając wyroku między 4 a 16 grudnia 2015 r. miała świadomość w postaci pewności lub możliwości, iż działa na szkodę interesu publicznego.
- Mogła bowiem przypuszczać, że działanie wstrzymujące publikację orzeczenia przez czas, w którym poddawane jest analizie, może być korzystne z punktu widzenia interesu publicznego - dodał Nowak.
Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach, m.in. PO i Nowoczesnej, według których nieopublikowanie wyroku jest przestępstwem niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień służbowych i działania na szkodę interesu publicznego - za co grozi do trzech lat więzienia.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze