Prezydent podpisał trzy ustawy: medialną, o służbie cywilnej i ws. sześciolatków

Polska
Prezydent podpisał trzy ustawy: medialną, o służbie cywilnej i ws. sześciolatków
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda podpisał po południu trzy ustawy przyjęte na poprzednim posiedzeniu Sejmu. Chodzi o nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zmieniającą zasady powoływania władz w publicznym radiu i telewizji, nowelizację ustawy o służbie cywilnej oraz ustawę o systemie oświaty, która m.in. znosi obowiązek szkolny dla sześciolatków.

- Panu prezydentowi zależy, żeby media publiczne były bezstronne, obiektywne i wiarygodne. Dziś trudno powiedzieć, żeby media publiczne cechowały się takimi kryteriami – powiedziała szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska. Zaznaczyła także, że prezydent z uwagą zapoznał się ze wszystkimi apelami i stanowiskami w sprawie ustawy, które docierały do Kancelarii Prezydenta.

 

Zgodnie ze znowelizowaną tzw. ustawą medialną, mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają, a ich nowe organy będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

 

Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

 

Nowela wchodzi w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i traci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

 

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i przedszkolnego dla 5-latków

 

Zgodnie ze zmianami, dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

 

W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzone zostaje prawo dzieci pięcioletnich do wychowania przedszkolnego. Utrzymane zostaje też prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice.

 

Wyższe stanowiska w służbie cywilnej obsadzane w drodze powołania

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o służbie cywilnej wyższe stanowiska w służbie cywilnej mają być obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu. Np. dyrektorów generalnych urzędów powoływać mają ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, szef KPRM lub wojewoda.

 

W nowelizacji zlikwidowany został m.in. wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych.

 

Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska Ma on nie być członkiem partii politycznej w momencie objęcia stanowiska.

ml/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze