Lotnisko Chopina najpunktualniejszym lotniskiem na świecie. Wśród średnich portów

Biznes
Lotnisko Chopina najpunktualniejszym lotniskiem na świecie. Wśród średnich portów
Flickr/Kuba Bożanowski/CC BY 2.0

Blisko 90 proc. wszystkich startów na Lotnisku Chopina w Warszawie odbywa się zgodnie z rozkładem. To najlepszy wynik na świecie wśród średnich portów lotniczych obsługujących od 10 do 20 mln pasażerów rocznie. Polskie linie lotnicze LOT zajęły 10. miejsce na świecie.

Według danych brytyjskiej firmy analitycznej OAG, w 2015 r. Lotnisko Chopina obsłużyło punktualnie aż 89,87 proc. Warszawski port jest lepszy pod tym względem m.in. od lotnisk w Kopenhadze (88,53 proc. punktualnych lotów), Moskwie-Szeremietiewo (88,48 proc.) i Helsinkach (88,43 proc.)


Z wielkich lotnisk niepokonane Tokyo Haneda


Do najpunktualniejszych dużych portów lotniczych (powyżej 20 mln pasażerów) OAG zaliczyła Tokyo Haneda, gdzie aż 91,25 proc. lotów odbyło się punktualnie, Monachium (87,71 proc.) i Sao Paulo Guarulhos w Brazylii (87,47 proc.). W gronie lotnisk małych (poniżej 10 mln pasażerów), najlepszy okazał się port lotniczy w Osace (93,85 proc.) przed lotniskami Bruksela Charleroi (93,61 proc.) i Panama (92,55 proc.).


Dobry wynik polskich linii lotniczych LOT


Doceniono również polskie linie lotnicze LOT, które z wynikiem 88,88 proc. punktualności lotów zajęły 10. miejsce na świecie. Najpunktualniejszą linią świata okazały się litewskie airBaltic (94,39 proc. lotów bez opóźnień).


- Jestem ogromnie zadowolony z wyniku osiągniętego przez nasz port. Tak doskonały wskaźnik punktualności to wynik codziennych wysiłków wszystkich pracowników lotniska, agentów handlingowych i linii lotniczych. Cieszy zwłaszcza skuteczność LOT-u, który obsługując ponad 40 proc. ruchu na Lotnisku Chopina niemal wszystkie operacje wykonuje punktualnie. Myślę, że nasi pasażerowie mogą być dumni, że mają w Warszawie lotnisko i linię lotniczą na światowym poziomie - skomentował Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie