Kaszubskie komunikaty w wejherowskich autobusach

Polska
Kaszubskie komunikaty w wejherowskich autobusach
MZK Wejherowo

W 32 autobusach obsługiwanych przez wejherowski Miejski Zakład Komunikacji pierwsza zapowiedź przystanków wypowiadana jest w języku polskim, a po niej po kaszubsku. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki współpracy ze stowarzyszeniem Kaszebsko Jednota. Przewoźnik obsługuje rocznie ok. 6 milionów pasażerów. Językiem kaszubskim posługuje się ok. 108 tysięcy osób.

Kaszubskie zapowiedzi dotyczą ok. 300 przystanków na 21 liniach na obszarze miasta i gminy Wejherowo, Redy oraz częściowo gmin Luzino i Rumia.  

 

"Tu je nasza zemia"


- Mówiąc po kaszubsku - "tu je nasza zemia". Skoro mieszkańcy mieszkają na swojej ziemi to i mogą czasami posłuchać czegoś w swoim języku, który znają i często używają na co dzień. Na tym terenie kaszubski jest dość powszechny. A dla tych, którzy korzystają mniej z kaszubskiego to też dobra okazja, aby oswoić się z tą mową - powiedział Czesław Kordel, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Wejherowie.

 

Pilotażowo, po raz pierwszy, pomysł ten został wprowadzony na jednej linii w marcu 2015 r.  - Przez kilka miesięcy odbieraliśmy komentarze. 95 proc. opinii było pozytywnych, a wśród nich były nawet żądania, abyśmy przyspieszyli instalowanie komunikatów w języku kaszubskim także na innych liniach. Były nawet - co nas bardzo ucieszyło - wspierające tę inicjatywę głosy osób z zagranicy, które były w Wejherowie turystycznie lub z wizytą u rodziny - wyjaśnił szef wejherowskiego MZK. 

 

Kaszubski od przedszkola po maturę


Języka kaszubskiego uczy się w Pomorskiem ok. 18 tys. uczniów w 430 placówkach edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są w szkołach na wszystkich etapach nauczania - od podstawówki, po szkoły ponadgimnazjalne. Nauka kaszubskiego odbywa się też w przedszkolach.


W Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 r. do narodowości kaszubskiej przyznało się 233 tys. osób. Z tej liczby ponad 90 proc. deklarowało równocześnie, że czuje się Polakami. Językiem kaszubskim posługuje się zaś ok. 108 tysięcy osób.


W 2005 r. Kaszubi otrzymali  status społeczności posługującej się językiem regionalnym, co spowodowało, że uzyskali w Polsce takie same prawa, jak mniejszości narodowe i etniczne. W tym samym roku po raz pierwszy umożliwiono zdawanie matury z języka kaszubskiego - skorzystało wówczas z tej okazji 14 uczniów. W 2015 r. chęć zdawania egzaminu dojrzałości z języka kaszubskiego zadeklarowały 23 osoby.

 

Kaszubi są, obok Mazurów i Ślązaków, jedną z trzech żyjących obecnie w Polsce grup etnicznych o charakterze autochtonicznym. 


PAP

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie