Do Bydgoszczy zamiast do Kazania. W lipcu odbędą się u nas lekkoatletyczne MŚ juniorów

Sport
Do Bydgoszczy zamiast do Kazania. W lipcu odbędą się u nas lekkoatletyczne MŚ juniorów
Przemysław Jahr/Wikimedia Commons/domena publiczna
Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy

Bydgoszcz będzie w lipcu organizatorem szesnastych mistrzostw świata juniorów - taką decyzję podjęła w czwartek Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Pierwotnie zawody miały się odbyć w rosyjskim Kazaniu.

Konkurentami stolicy Pomorza i Kujaw były oferty z Australii oraz Indii, jednak kraje te nie spełniły wszystkich stawianych przez IAAF warunków.

 

Duże wyróżnienie i wyzwanie

 

- Decyzja władz IAAF oznacza, że Bydgoszcz stała się pierwszym w historii miastem, które dwukrotnie zorganizuje lekkoatletyczne mistrzostwa świata juniorów. Poprzednio była gospodarzem w 2008 roku. Jednocześnie Polska zostanie obok Kanady pierwszym krajem, który zaprosi do siebie dwukrotnie najlepszych zawodników globu do lat 20. Kraj Klonowego Liścia gościł mistrzostwa w 1988 oraz 2010 roku - poinformował Maciej Jałoszyński z PZLA.

 

Prezes związku Jerzy Skucha podkreślił, że czwartkowa decyzja IAAF to wielki zaszczyt dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, ale także duże wyzwanie.

 

- Cieszę się, że nasze gwiazdy młodego pokolenia - Ewa Swoboda oraz Konrad Bukowiecki - będą mogły zaprezentować się na mistrzostwach świata juniorów przed własną publicznością - zaznaczył. Dodał, że pozytywne rozstrzygnięcie głosowania Rady IAAF jest m.in. efektem dobrej kooperacji z Ministerstwem Sportu i Turystyki, które wesprze finansowo organizację zawodów. 

 

- Najważniejszy dla nas jest sport dzieci i młodzieży. Propozycja Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władz Bydgoszczy idealnie wpisuje się w tę ideę - skomentował decyzję IAAF minister sportu Witold Bańka.

 

Przed organizatorami staje prawdziwy maraton wyzwań. W nieco ponad pół roku muszą przygotować imprezę, w której weźmie udział ok. 3000 osób. - To nie lada wyzwanie, szczególnie w aspektach logistycznych. Poprzednio, gdy organizowaliśmy mistrzostwa świata juniorów, na przygotowania mieliśmy ponad półtora roku. Teraz - sześć miesięcy. Najważniejsze, że mamy ludzi, którzy pracowali już przy wielu imprezach lekkoatletycznych. To właśnie oni są gwarantem, że wszystko się uda - zaznaczył prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Zawody odbędą się na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w dniach 19-24 lipca.

 

Miała być Rosja. Przeszkodził doping

 

Początkowo ich organizatorem miał być Kazań. Odebranie tej imprezy stolicy Tatarstanu związane jest z zawieszeniem przez IAAF w prawach członka Wszechrosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej. To wynik ujawnionej w minionym roku afery dopingowej, w której m.in. zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań.

 

Stadion im. Krzyszkowiaka gościł już wiele imprez lekkoatletycznych, w tym tę dla najlepszych juniorów świata w 2008 roku. Wówczas biało-czerwoni zdobyli trzy medale. Złoto wywalczył oszczepnik Robert Szpak, a srebro Sylwester Bednarek w skoku wzwyż i Paweł Wojciechowski w skoku o tyczce.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie