Baza rakietowa w Redzikowie - są plany budowy

Polska
Baza rakietowa w Redzikowie - są plany budowy
Missile Defence Agency

Amerykańska Agencja Obrony Rakietowej zaprezentowała plany dotyczące budowy bazy rakietowej w Redzikowie koło Słupska. Będzie to amerykański komponent NATO-wskiej tarczy antyrakietowej mającej bronić Sojusz przed ewentualnym atakiem z wykorzystaniem rakiet balistycznych z Bliskiego Wschodu. Umowy na budowę instalacji rakietowych mogą być podpisane już w lutym, a budowa rozpocznie się na wiosnę.

Główną rolę w programie zajmie Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych, który będzie odpowiadał za budowę bazy w 2017 roku. Przyzna on dwa kontrakty na budowę. Pierwszy o wartości od 100 do 200 milionów dolarów obejmuje budowę samych instalacji rakietowych wraz z niezbędnym wyposażeniem. Amerykanie mają nadzieję na podpisanie tej umowy już w lutym tego roku.


Drugi kontrakt o wartości do 100 milionów dolarów obejmuje budowę całego zaplecza socjalnego i mieszkalnego dla personelu US Navy, który będzie służył w bazie. Ta część jest otwarta dla wszystkich chętnych firm, które mogą składać swoje oferty.


W bazie na stałe ma służyć około trzystu Amerykanów, a otwarcie planowane jest na 2018 rok.


Ponadto w tej fazie rozwoju tarczy rakietowej planowany jest rozwój pocisków SM-3 Block IIA, które od 2018 roku będą miały znajdować się w bazach w Polsce i Rumunii, jak również na okrętach z systemem Aegis.


army-technology.com, konflikty.pl

grz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze