"Ślady prawdy" - Co drugie dziecko w rozbitej rodzinie. Przejmujący reportaż o Mołdawii i rzeczywistości w tym kraju

Świat
"Ślady prawdy" - Co drugie dziecko w rozbitej rodzinie. Przejmujący reportaż o Mołdawii i rzeczywistości w tym kraju
Polsat News

Problem naszego kraju polega na tym, że ludzie wyjeżdżają za pracą za granicę, a dzieci zostawiają bez opieki - mówi Aliona Carafizi, dyrektor szkoły w Saraticy Nowej w Mołdawii. Przedstawiamy dokument autorstwa Jana Mikruty o rzeczywistości w Mołdawii - prawdopodobnie najbardziej zapomnianym europejskim kraju.

W tej szkole w Saraticy Nowej, a nie jest ona wyjątkiem, w każdej klasie uczą się dzieci, których rodzice oboje wyjechali. Bez jednego, bez matki lub ojca, wychowuje się niemal połowa uczniów. Dla nich życie w rozbitych rodzinach to rzeczywistość.

 

- Źle się czuje, kiedy widzę, że tak dużo ludzi wyjeżdża. Mój mąż też wyjeżdża, żeby utrzymać rodzinę. Ja zostałam z dziećmi. Zainwestowaliśmy w ich wykształcenie. Zdecydowałam się zostać, bo widzę, że zostawianie dzieci to tragedia. One marnują się - twierdzi Carafizi.

 

Reportaż  powstał przy współpracy redakcji programu "To Był Dzień Na Świecie" z Fundacją HumanDOC i był współfinansowany ze środków programu "Polska Pomoc". Jest to jeden z cyklu filmowych dokumentów, które na antenie Polsat News 2 pokazywane były w grudniu 2015 r. w każdą środę.

 

Polsat News

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze