Resort finansów: wejście do strefy euro odległą, niejasną perspektywą

Biznes
Resort finansów: wejście do strefy euro odległą, niejasną perspektywą
Ministerstwo Finansów

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce – stwierdziło Ministerstwo Finansów. Resort jednak będzie dążył do "zwiększenia stopnia podobieństwa" polskiej gospodarki do eurostrefy.

"Przy obecnym stopniu podobieństwa gospodarki Polski i strefy euro - w szczególności w zakresie poziomu rozwoju (mierzonego np. przez PKB per capita) - członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce" - oceniło Ministerstwo Finansów.

 

Według resortu ustabilizowanie sytuacji w strefie euro - stanowiące niezbędny warunek dla ewentualnej akcesji Polski do obszaru wspólnej waluty - stanowi odległą, wciąż niejasną perspektywę.

 

"Priorytetem polskiej polityki gospodarczej jest zatem obecnie zwiększenie potencjału i konkurencyjności gospodarki" - podkreślono. Resort zapewnił, że Polska będzie aktywnie uczestniczyła w procesie umacniania Unii Europejskiej i stabilizacji strefy euro. "Skala i siła powiązań politycznych i gospodarczych między Polską a państwami obszaru wspólnej waluty sprawiają bowiem, że kondycja strefy euro istotnie wpływa również na procesy zachodzące w naszym państwie" - zaznaczono.

 

1 stycznia weszło w życie rozporządzenie rządu w sprawie zniesienia stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską. Z tym dniem przestało ono istnieć.

 

PAP

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie