Wybrano najbezpieczniejsze linie lotnicze świata

Świat
Wybrano najbezpieczniejsze linie lotnicze świata
Flickr/planegeezer/CC BY 2.0

Australijskie linie lotnicze Qantas pobiły 407 innych przewoźników i po raz trzeci z rzędu zdobyły tytuł najbezpieczniejszych na świecie. Jak wynika z rankingu opublikowanego przez portal AirlineRatings.com pasażerowie powinni unikać linii m.in. z Nepalu i Indonezji. Zdaniem ekspertów w podróż nimi można się wybrać tylko na własną odpowiedzialność.

Ustalając listę 20 najbezpieczniejszych linii lotniczych i 10 najbezpieczniejszych tanich przewoźników, brano pod uwagę m.in. raporty rządowe dotyczące incydentów lotniczych i audyty organów nadzoru lotniczego.
Biorąc pod uwagę fakt, że w 2015 roku linie lotnicze obsłużyły 3,6 biliona pasażerów w czasie 29 milionów lotów, twórcy rankingu mieli sporo materiałów do analizy.


W zestawieniu wygrały linie Qantas, które zdaniem twórców zestawienia mają ponadprzeciętne standardy bezpieczeństwa. Kolejne na liście znalazły się linie: American Airlines, Alaska Airlines, All Nippon Airways, Air New Zealand; Cathay Pacific Airways, Emirates, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Hawaiian Airlines, Japan Airlines, KLM, Lufthansa, Scandinavian Airline System, Singapore Airlines, Swiss, United Airlines, Virgin Atlantic i Virgin Australia.


Uważaj na te linie


Biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej podróżnych wybiera tanie linie lotnicze, także i one w tym roku znalazły się w zestawieniu. Najlepiej wypadły linie: Aer Lingus, Flybe, HK Express, Jetblue, Jetstar Australia, Thomas Cook, TUI Fly, Virgin America, Volaris and Westjet. Wśród nich nie ma jednak żadnego z najpopularniejszych europejskich przewoźników.


Gwiazdki dla najlepszych


Twórcy rankingu liniom lotniczym przyznają gwiazdki. 148 z 407 branych pod uwagę przewoźników, zasłużyło na 7 gwiazdek. Prawie 50 kolejnych zdobyło tylko 3 albo i mniej.


W zestawieniu najgorzej wypadły linie lotnicze  z Nepalu, Indonezji i Surinamu. 10 przewoźników z tych państw zdobyło w najlepszym wypadku zasłużyło na jedną gwiazdkę. Na liście najniebezpieczniejszych znalazły się: Batik Air, Bluewing Airlines, Citilink, Kal-Star Aviation, Lion Air, Sriwijaya Air, TransNusa, Trigana Air Service, Wings Air and Xpress Air.


AirlineRatings.com, CNN

pau/gr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie