W skład Kapituły Orderu Orła Białego wchodzi już tylko prezydent Andrzej Duda

Polska
W skład Kapituły Orderu Orła Białego wchodzi już tylko prezydent Andrzej Duda
Flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

W skład Kapituły wchodzi z urzędu prezydent Rzeczypospolitej jako Wielki Mistrz Orderu - oraz pięciu członków wybranych spośród Kawalerów Orderu Orła Białego. Na oficjalnej stronie prezydenta RP, jedynym członkiem Kapituły jest obecnie sam Andrzej Duda.

Jak podaje Wyborcza.pl, 3 listopada 2015 rezygnacje z członkostwa w Kapitule złożyli Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz. Był to protest przeciw ułaskawieniu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę.


Wcześniej też były odejścia "protestacyjne"


Pod koniec 2010 r., po objęciu urzędu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, z zasiadania w kapitule zrezygnowali: były rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński i opozycjonista z czasów PRL Andrzej Gwiazda. Swoją decyzję tłumaczyli przyznaniem Orderu Orła Białego Adamowi Michnikowi, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Aleksandrowi Hallowi i bp. Alojzemu Orszulikowi. Z kapituły odszedł też były premier Jan Olszewski.


W lutym 2011 r. w skład kapituły zostali powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Władysław Bartoszewski (zmarł 24 kwietnia 2015 r.), Hall, Penderecki i Samsonowicz. W 2013 r. do kapituły - kilka miesięcy po śmierci Chrzanowskiego - dołączył Buzek. Kadencja Pendereckiego wygasałaby w lutym 2016 r., ale kadencja Buzka - dopiero w 2018 r.

 

Zrzut ekranu z oficjalnej strony Prezydenta RP - www.prezydent.pl

 

Kapituła stoi na straży honoru Orderu Orła Białego

 

Kapituła ma prawo do wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących orderu. Opiniuje wnioski o nadanie lub pozbawienie odznaczenia i może wystąpić do prezydenta z inicjatywą o jego nadaniu lub pozbawienia. Może też występować do organów uprawnionych o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.


Kapituła ma m.in. stać na straży honoru Orderu Orła Białego. Członkami Kapituły mogą być tylko obywatele polscy. Jej członków wybiera prezydent. Kapituła orderu działa na podstawie swojego statutu, zatwierdzonego przez prezydenta.


Najwyższe polskie odznaczenie


Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.


Członków Kapituły powołuje Wielki Mistrz spośród Kawalerów Orderu Orła Białego na pięć lat.

 

Wyborcza.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze