Prezydent Duda poleci do Brukseli. Spotka się z Tuskiem i dowództwem NATO

Polska
Prezydent Duda poleci do Brukseli. Spotka się z Tuskiem i dowództwem NATO
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia poleci z pierwszą wizytą do Brukseli. Tam spotka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódczą sił NATO w Europie gen. Philipem Breedlovem.

Informację przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Według niego prezydent spotka się z szefem Rady Europejskiej by omówić plan polityczny Unii na 2016 rok. Prawdopodobnie zostaną poruszone tematy Brexitu, kryzysu migracyjnego oraz polityki energetycznej – w tym budowy gazociągu Nord Stream 2.


Następnego dnia w Strasburgu odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce. Prezydencki minister podkreślił jednak, że wizyta prezydenta w Brukseli była planowana znacznie wcześniej i nie jest związana z planami Parlamentu Europejskiego.

 

Szczyt NATO w Warszawie


W kwaterze głównej NATO Andrzej Duda będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, a w dowództwie wojskowym w Mons – z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, generałem Philipem Breedlovem. Głównym tematem rozmów będą przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. Mają zapaść również decyzje dotyczące baz NATO na wschodzie Europy.


Szczegółowy plan wizyt zagranicznych prezydenta Dudy w 2016 r. Kancelaria Prezydenta ma przedstawić 12 stycznia. Natomiast 13 stycznia odbędzie się noworoczne spotkanie prezydenta Dudy z korpusem dyplomatycznym, na którym prezydent będzie mówił o celach polityki zagranicznej na 2016 r - poinformował prezydencki minister.


PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie