Chińczycy zbudowali gigantyczną statuę Mao Zedonga

Świat
Chińczycy zbudowali gigantyczną statuę Mao Zedonga
Twitter

37-metrowy pomnik chińskiego przywódcy został pomalowany złotą farbą. Statua stanęła w szczerym polu, a wartą prawie pół miliona dolarów inwestycję przedstawiającą komunistycznego dyktatora sfinansowała grupa zamożnych przedsiębiorców.

Mao Zedong, który przez prawie trzy dekady rządził Państwem Środka za pomocą żelaznego uścisku, został przedstawiony w pozycji siedzącej, ze skrzyżowanymi dłońmi. Ta postawa ma nawiązywać "do pełnej spokoju i namysłu mądrości przywódcy".


Pomnik stanął prowincji Henan, w środkowych Chinach. Krytycy zwracają uwagę, że to właśnie w tej prowincji w latach ’50 doszło do klęski głodu, wynikającego z komunistycznej polityki przywódcy, czyli Kulturalnej Rewolucji. W jej skutek w całym kraju zginęło nawet 40 milionów osób.


Pomimo odpowiedzialności za tego rodzaju zbrodnie Mao Zedong jest w Chinach uważany za wielkiego przywódcę. Obecny prezydent kraju, Xi Jinping, określił go jaką "wielką postać", choć nie przekreślił złożonej w latach ’80 przez rządzącą krajem partię komunistyczną autokrytyki. Notable wówczas przyznali, że partia popełniła "błędy".


Figura Mao zasponsorowana przez kilku lokalnych przedsiębiorców została zbudowana w grudniu, po 9 miesiącach pracy.

 

 


Yahoo.com

am/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze