Wojciechowski: jeśli prezes Rzepliński przemocą nie dopuści nowych sędziów, wezwiemy policję

Polska
Wojciechowski: jeśli prezes Rzepliński przemocą nie dopuści nowych sędziów, wezwiemy policję
Polsat News

"Jeśli prezes Rzepliński 12 stycznia przemocą nie dopuści nowych sędziów, będzie to gorący uczynek przestepstwa z art. 224 kk. Nie pozostanie wtedy nic innego, jak wezwanie policji, a ta musiałaby niestety zatrzymać prezesa Rzeplińskiego na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa (zgodnie z art. 196 Konstytucji)" - napisał na swoim blogu poseł Parlamentu Europejskiego, Janusz Wojciechowski.

12 stycznia Trybunał Konstytucyjny chce ocenić, czy powołanie przez Prawo i Sprawiedliwość nowych sędziów Trybunału było zgodne z konstytucją. PiS i Prokurator Generalny uważają, że Trybunał nie ma prawa badać tych uchwał, a ponadto - według nich - obowiązuje nowa ustawa, która za pełny skład uznaje przynajmniej 13 sędziów, gdy wcześniejsza uchwała za pełny skład uznawała dziesięciu sędziów.

 

Wojciechowski walczy o sędziów PiS

 

"Podobno prezes Rzepliński chce dopuścić do orzekania tylko 10 starych sędziów. Mam jednak nadzieję, że 5 nowych sędziów, zgodnie ze złożonym ślubowaniem założy togi i wypełniając swoje konstytucyjne obowiązki również zasiądzie za stołem Trybunału" - czytamy na oficjalnym blogu polityka PiS.

 

"Gdyby prezes Rzepliński chciał to przemocą uniemożliwić, gdyby na przykład wezwał straż do usunięcia przemocą 5 sędziów z sali, wtedy popełni przestępstwo z art. 224 & 2 kodeksu karnego" - napisał Wojciechowski.

 

"O zatrzymaniu sędziego Rzeplińskiego trzeba zawiadomić prezesa Rzeplińskiego"

 

Były prezes m.in. Polskiego Stronnictwa Ludowego i Najwyższej Izby Kontroli żartował również, że "zgodnie z Konstytucją o zatrzymaniu sędziego Rzeplińskiego trzeba będzie niezwłocznie zawiadomić prezesa Rzeplińskiego, a prezes Rzepliński będzie mógł zarządzić niezwłoczne zwolnienie sędziego Rzeplińskiego".

 

"Mam nadzieję, że prezes Rzepliński i sędzia Rzepliński opamiętają się i oszczędzą nam wszystkim tej żenady" - podsumował Wojciechowski.

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie