W ZUS są już pierwsze e-zwolnienia

Technologie
W ZUS są już pierwsze e-zwolnienia
Flickr/Hillary/CC BY-SA 2.0

Do południa w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych zarejestrował 250 elektronicznych zwolnień lekarskich. Można je wystawiać od 1 stycznia. W systemie, który daje taką możliwość, zarejestrowało się dotąd ponad 14 tys. lekarzy, zaledwie 10 proc. spośród tych, których ZUS upoważniło do wystawiania zwolnień.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeszcze do końca 2017 r. obowiązywać będą również dotychczasowe, papierowe zwolnienia. W sumie elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) mogą wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, dentyści i felczerzy; łącznie jest ich w kraju ok. 143 tys.

 

- Każdy lekarz zarejestrowany na naszej platformie usług elektronicznych może wystawiać takie zwolnienia - powiedział członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Radosław Stępień.

 

Wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie jest automatycznie przekazywane do ZUS. Pracodawca - płatnik składek - który ma swój profil na zusowskiej platformie otrzymuje zwolnienie wystawiane pracownikom, a sami ubezpieczeni - informację o wystawionym im zwolnieniu. ZUS przypomina, że każdy może założyć sobie profil na zusowskiej platformie i mieć podgląd swoich zwolnień i innych informacji.

 

Wprowadzenie e-zwolnień ma m.in.: skrócić czas wystawiania zaświadczeń lekarskich, znieść obowiązek przekazywania ich do zakładu pracy przez pracownika oraz przynieść oszczędności. Dzięki e-zwolnieniom ZUS ma też mieć większą możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystywania zwolnień, zwłaszcza tych kilkudniowych. E-zwolnienia będą mogły być wystawiane również podczas wizyt domowych przez mobilne urządzenia posiadające dostęp do internetu.

 

PAP

 

 

 

 

 

 

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie