Najnowocześniejsze w Polsce planetarium ruszy w piątek w Łodzi

Technologie
Najnowocześniejsze w Polsce planetarium ruszy w piątek w Łodzi
www.ec1lodz.pl

Wyposażony w sprzęt o wartości ok. 13 mln zł obiekt jest częścią inwestycji na terenie dawnej elektrowni EC1. Na pierwsze projekcje w planetarium, odbywające się na 14-metrowym ekranie w kształcie kopuły, zarezerwowano już prawie 3 tys. biletów.

- Mamy już blisko 2,9 tys. rezerwacji z czego ponad 2,3 tys. zostało dokonanych przez system internetowy, który uruchomiliśmy w nocy z 1 na 2 stycznia. Pozostałe przeprowadzono telefonicznie i dotyczą grup szkolnych – powiedział dyrektor Centrum Nauki i Techniki w EC1 Paweł Żuromski. W sali projekcyjnej znajduje się 110 miejsc.

 

Oprogramowanie i wyposażenie Planetarium EC1 Łódź zostało przygotowane przez polsko-amerykańskie konsorcjum. Zapewniło ono obraz o jakości ośmiokrotnie wyższej od HD - w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli. Planetarium ma sześć projektorów sterowanych przez 12 komputerów i bezszwowy ekran sferyczny. Zdaniem kierownika planetarium Tomasza Kisiela, sprzęt ten pozwala na całkowite "zanurzenie się" w prezentowanym na ekranie obrazie, zaś wrażenie potęguje dźwięk surround 5.1.

 

- Do godz. 14 będziemy oferować przede wszystkim pokazy dla grup szkolnych, co nie oznacza, że widzowie indywidualni nie będą mogli z nich korzystać. Popołudniowe pokazy o tematyce popularno-naukowej adresowane są do wszystkich zainteresowanych. Obecnie przewidujemy możliwość rezerwacji miejsc na miesiąc, bo na taki okres mamy ustalony repertuar – opisuje Paweł Żuromski.

 

O kosmosie i zimowych gwiazdozbiorach

 

Łódzkie planetarium przygotowało dwie własne produkcje "Kosmos dla najmłodszych" oraz "Gwiazdozbiory zimowego nieba"; cieszą się one największym zainteresowaniem widzów i w najbliższych tygodniach bilety na nie zostały już zarezerwowane.

 

W ramach wszystkich pokazów przewidziano część prowadzoną na żywo, co - zdaniem organizatorów - daje możliwość pobudzania zainteresowania uczestników i odpowiadania na ich pytania. Placówka liczy na współpracę z nauczycielami; jej personel chce służyć pomocą w przygotowaniu prezentacji, lekcji czy zajęć kół zainteresowań.

 

Bilet dla dzieci odwiedzających łódzkie planetarium w grupach zorganizowanych kosztuje 5-10 zł. Koszt normalnego biletu to 17 zł, ulgowego - 12 zł.

 

Otwarcie planetarium to kolejny etap nadawania nowej funkcji zrewitalizowanym obiektom dawnej elektrowni EC1. Mieszczą się one w centrum miasta, obok dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Teren dawnej elektrociepłowni EC1 stanowi część Nowego Centrum Łodzi - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 90 ha. Wartość projektu wynosi 274 mln zł, z czego 82,7 mln zł uzyskano w ramach dofinansowania z funduszy unijnych.

 

PAP

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie