Ceny w Polsce w grudniu wciąż spadały, ale słabiej niż w listopadzie

Biznes
Ceny w Polsce w grudniu wciąż spadały, ale słabiej niż w listopadzie
Flickr/OTA Photos/CC BY-SA 2.0

Deflacja, czyli spadek cen, w poprzednim miesiącu wyniosła 0,5 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,2 proc. - podał GUS w tzw. szybkim szacunku. Deflacja w listopadzie wynosiła 0,6 proc. Ekonomiści prognozują obniżkę stóp procentowych.

Według analityków za statystyczny spadek cen głównie odpowiadają wciąż taniejące paliwa. Jednak ten czynnik niebawem przestanie mieć znaczenie, bo tegoroczne ceny paliw będą porównywane z także już niskimi cenami sprzed 12 miesięcy. 

 

- Oceniamy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie stopniowo wzrastać. Spodziewamy się, że wróci na dodatnie poziomy od lutego - stwierdził analityk Banku Pekao Wojciech Matysiak. W jego ocenie Rada Polityki Pieniężnej w marcu może obniżyć stopy procentowe o 0, 25 pkt proc, bo nowy skład RPP będzie bardziej "gołębi” w swoich poglądach. Obecnie główna stopa NBP wynosi 1,5 proc. Kadencja dotychczasowych członków RPP wygasa w styczniu i lutym.

 

Z kolei główny analityk firmy Gerda Broker Roman Przasnyski zwrócił uwagę, że deflacja utrzymuje się w Polsce dłużej niż się spodziewano. - Zjawisko to towarzyszy nam od osiemnastu miesięcy. To przede wszystkim efekt spadających notowań surowców, w tym głównie ropy naftowej oraz niższych cen żywności. Ten drugi czynnik ostatnio przestał już przyczyniać się do obniżki tego wskaźnika - podkreślił analityk.

 

Zwraca także uwagę że taniejące paliwa będą miały coraz mniejsze znaczenie. Przypomina, że ceny paliw w listopadzie ubiegłego roku były o 12,8 proc. niższe niż w listopadzie 2014 roku, a w październiku paliwa były tańsze aż o 16,4 proc. - Presja deflacyjna nadal jednak może być odczuwalna, dając nowej Radzie Polityki Pieniężnej argument przemawiający za obniżką stóp procentowych – uważa Roman Przasnyski.

 

- Procesy deflacyjne stopniowo wygasają, jednak znacznie wolniej, niż można było tego oczekiwać. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek cen wręcz się pogłębił. Paliwo i żywność pozostają względnie tanie - komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. On także uważa, że "przedłużająca się deflacja może również skłonić RPP do podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych".

 

PAP

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie