Ankara: Rosjanki pierwszą przeszkodą Polek na drodze do Rio

Sport
Ankara: Rosjanki pierwszą przeszkodą Polek na drodze do Rio
flickr/Jaroslaw Popczyk/CC BY 2.0

Siatkarki Rosji będą pierwszymi rywalkami Polek w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk, który w poniedziałek rozpocznie się w Ankarze. W turnieju zagra prawie cała europejska czołówka. Do grupy A trafiły gospodynie (Turczynki), Niemki, Holenderki i Chorwatki. W grupie B o dwa miejsca premiowane awansem do półfinału powalczą Rosjanki, Polki, Włoszki oraz Belgijki.

Pierwsze rywalki Polek są faworytkami nie tylko tej grupy, ale także całego turnieju. Siatkarki "Sbornej" były blisko wywalczenia olimpijskiej kwalifikacji już w Pucharze Świata. W międzyczasie sięgnęły jeszcze po mistrzostwo Starego Kontynentu. Ich brak w strefie półfinałowej turnieju w Ankarze byłby sensacją, tym bardziej że na igrzyskach olimpijskich po raz ostatni zabrakło ich w 1992 roku w Barcelonie.

 

Licząc na doświadczone "złotka"

 

Polki, nie są wymieniane w gronie faworytek jednak trenerowi Nawrockiemu udało się namówić do powrotu do kadry większość doświadczonych zawodniczek, które mają poprowadzić ją do sukcesu. Ostatnie sparingi z Chorwacją i Turcją pokazują, że biało-czerwone mogą namieszać w stawce, a kluczowe dla ich losów może się okazać ostatnie grupowe spotkanie z Włoszkami.

 

Atutem polskiej reprezentacji ma być doświadczenie. W Ankarze wystąpią m.in. cztery złote medalistki mistrzostw Europy sprzed 10 i 12 lat - Katarzyna Skowrońska-Dolata, Izabela Bełcik,  Aleksandra Jagieło oraz Sylwia Pycia. Trzy pierwsze właśnie w Ankarze zdobyły historyczny tytuł.

 

Polki już od tygodnia przygotowują się do turnieju w stolicy Turcji. Jeszcze w starym roku rozegrały dwa sparingi - pokonały Chorwatki 4:1 i przegrały z ekipą gospodarzy 2:3.

 

Mecz Polski z Rosją rozpocznie się o godz. 15:30. Kolejnymi rywalkami będą Belgijki (5 stycznia) i Włoszki (7 stycznia). W drugiej grupie rywalizować będą Turcja, Niemcy, Holandia i Chorwacja. Tylko zwycięzca zapewni sobie awans do igrzysk, natomiast drugi i trzeci zespół uzyska prawo gry w światowym turnieju kwalifikacyjnym, który na przełomie maja i czerwca odbędzie się w Japonii.

 

PAP/siatka.org

Az/gr

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze