Amerykański dron na emeryturze. Służył od 20 lat

Technologie
Amerykański dron na emeryturze. Służył od 20 lat
army.mil
RQ-5 Hunter

Współczesne drony można kupić w supermarketach, ale w przeszłości była to technologia zarezerwowana tylko dla armii. Na emeryturę właśnie przeszedł pierwszy model drona, który trafił do US Army. Maszyna służyła w amerykańskiej armii przez dwadzieścia lat.

Model RQ-5 Hunter został zaprojektowany przez izraelską firmę Israel Aircraft Industries. Spółka wygrała w 1988 roku w konkursie na latający taktyczny aparat bezzałogowy.

 

Pierwszy lot Huntera odbył się w 1991 roku. Maszyny weszły do czynnej służby w 1995 roku. W latach dziewięćdziesiątych wykorzystywano je na Bałkanach, a w XXI wieku latały już m.in. nad Irakiem. Program wykorzystujący Huntery nie miał być prowadzony tak długo. - Hunter po prostu robił wszystko, czego oczekiwała od niego armia - przyznał sierżant sztabowy Zachary Norris, operator drona.

 

W ramach "emerytury" maszyny zostaną przekazane jednostkom wsparcia zewnętrznych podwykonawców.

 

Amerykańscy wojskowi mają już następców Hunterów - to nowsze maszyny wyprodukowane przez firmę General Atomics, bezzałogowe Grey Eagle. Mają większy zasięg, nowocześniejsze sensory i mogą latać na wyższym pułapie, dzięki czemu trudniej je zastrzelić.

 

army.mil

pr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie