Warszawskie premiery teatralne w styczniu

Kultura
Warszawskie premiery teatralne w styczniu
Och-Teatr
Warszawskie premiery teatralne w styczniu.

Och-Teatr, Dramatyczny, Powszechny, Opera Narodowa, Komedia - to część spośród warszawskich teatrów, w których w styczniu zobaczymy premierowe spektakle. W stołecznym repertuarze m.in. musicale, monodramy i spektakle szekspirowskie.

W najbliższy piątek, 8 stycznia, warszawscy widzowie będą mogli zobaczyć dwie nowe sztuki.

 

Na scenie Och-Teatru premierę będzie miał spektakl o współczesnej Rosji, powstały na podstawie tekstu autorstwa braci Presniakowów. Głównym bohaterem "Udając ofiarę" w reżyserii Krystyny Jandy jest Wala (w tej roli Adam Serowaniec), którego praca - choć skończył uniwersytet - polega na udawaniu ofiar podczas wizji lokalnych.

 

Dramatyczny, WARSawy i Żydowski

 

W Teatrze Dramatycznym odbędzie się premiera "Cabaretu" Joe Masteroffa, Johna Kandera i Freda Ebba w reżyserii Eweliny Pietrowiak. Spektakl, w którym zagrają m.in. Anna Gorajska, Mateusz Weber i Krzysztof Szczepaniak, opowiada o romansie Sally Bowles, gwiazdy kabaretu Kit Kat, i początkującego pisarza Clifforda Bradshawa. Akcja przedstawienia odbywa się w Berlinie lat 30., w którym jednocześnie kwitnie życie nocne i rozbrzmiewają głosy nazistów.

 

12 stycznia w teatrze WARSawy premiera sztuki "Wojna to tylko kwiat" Piotra Rowickiego, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Agnieszka Przepiórska wcieli się w byłą reporterkę wojenną, która po powrocie do codzienności, próbuje poradzić sobie ze wspomnieniami.Spektakl zamyka trylogię monodramów - poprzednie części stanowiły przedstawienia "I będą święta" oraz "Tato nie wraca".

 

W połowie miesiąca na warszawskich scenach odbędą się cztery premiery. 15 stycznia w TR Warszawa "Holzwege" w reżyserii Katarzyny Kalwat o twórczości kompozytora Tomasza Sikorskiego oraz w Teatrze Żydowskim "Sklep przy głównej ulicy" z Danutą Szaflarską w roli głównej.

 

Mozart w Operze, Szekspir w Powszechnym

 

16 stycznia w Operze Narodowej widzowie zobaczą "Łaskawość Tytusa"Wolfganga Amadeusza Mozarta, a w Romie - musical "Pięć ostatnich lat", w rolach głównych występować będą zamiennie: Weronika Bochat i Natalia Krakowiak oraz Łukasz Zagrobelny i Rafał Drozd.

 

W Teatrze Powszechnym, 23 stycznia, zobaczymy "Juliusza Cezara" - dramat polityczny Williama Szekspira o przejmowaniu władzy w starożytnym Rzymie. Reżyserem spektaklu jest Barbara Wysocka.

 

29 stycznia - w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana - grupa aktorów (m.in. Krzysztof Kwiatkowski, Piotr Cyrwus, Marta Kurzak i Marta Dąbrowska) wystawi "Dożywocie". To spektakl o kapitale i kapitalistach, według Filipa Bajona na podstawie utworu Aleksandra Fredry. Tego samego dnia w Teatrze Polonia w "Kto się boi Virginii Woolf?", według Jacka Poniedziałka wystąpią: Ewa Kasprzyk, Krzysztof Dracz, Agnieszka Żulewska i Piotr Stramowski.

 

Nowe spektakle w styczniu także w Teatrze Komedia ("Żona potrzebna od zaraz" w reżyserii Tomasza Dutkiewicza), w Teatrze Kwadrat ("Godzinka spokoju”, w obsadzie m.in. Paweł Wawrzecki, Ewa Wencel i Grzegorz Wons), Och Teatrze (autobiograficzny spektakl "Czesław - Spowiedź emigranta" z główną rolą Czesława Mozila) oraz w Teatrze Nowym. Tam zobaczymy "Fabrykę pięknych gestów" - efekt pracy warsztatowej Wojtka Ziemilskiego z głuchymi gimnazjalistami.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie