Szef Komisji Europejskiej chce nadzoru nad Polską

Świat
Szef Komisji Europejskiej chce nadzoru nad Polską
© European Union 2015 - Source: EP
Szef Komisji Europejskiej chce nadzoru nad Polską.

Zmiany w mediach publicznych powinny spowodować objęcie Polski nadzorem Komisji Europejskiej - powiedział komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Objęcia Polski kontrolą chce szef KE Jean-Claude Juncker.

"Wiele przemawia za uruchomieniem teraz mechanizmu kontroli praworządności i objęciem Warszawy nadzorem”- powiedział Guenther Oettinger w rozmowie z gazetą, będącą niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Materiał zatytułowany "Europa wywiera presję na Polskę" opublikowany został na pierwszej stronie.

 

Oettinger i Juncker za objęciem Polski kontrolą

 

Niemiecki polityk zaznaczył, że już podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za takim rozwiązaniem. Oettinger wyraził zaniepokojenie zmianami w mediach publicznych uchwalonymi przez parlament w Warszawie. Jego zdaniem nie wolno zwalniać prezesa stacji telewizyjnej bądź radiowej bez podania przyczyny. "To byłaby samowola”- podkreślił Oettinger.

 

"FAS" napisał, że decyzję o włączeniu sytuacji w Polsce do porządku obrad 13 stycznia podjął szef KE Jean-Claude Juncker. Chce on wykorzystać unijny instrument istniejący od 2014 roku pozwalający podjąć "usystematyzowany dialog" z państwem członkowskim w sytuacji, gdy KE stwierdzi "systemowe zagrożenie dla praworządności".W osobnym materiale „FAS” wyjaśnia, że szef KE Juncker jest za wdrożeniem mechanizmu kontroli praworządności, działa jednak bardzo ostrożnie. Redakcja tłumaczy, że Juncker nie chce dostarczać przeciwnikom UE w Polsce argumentów przeciwko Brukseli.

 

Polska może stracić prawo głosu w UE

 

Jak wyjaśnia "FAS", w przypadku, gdy dany kraj nie zareaguje na wysunięte przez Brukselę propozycje zmian, KE może wdrożyć postępowanie z powodu naruszenia praw podstawowych. Autor podkreśla, że w historii UE nigdy jeszcze nie zastosowano tej procedury mogącej prowadzić do utraty przez członka UE prawa głosu.

 

"Jeżeli konflikt nie zostanie rozwiązany w Polsce i przez Polaków, Juncker dysponuje różnymi środkami, po które może sięgnąć" - pisze "FAS", zaznaczając, że także nowy polski rząd jest "skazany na wsparcie ze strony KE". W tym miejscu "FAS" podkreśla, że polski rząd musi mieć zgodę, na wspacie dla rolników poszkodowanych w związku z sankcjami rosyjskimi oraz akceptację dla pomocy państwowej dla górnictwa. Według gazety sprawy te wzajemnie się łączą, a Polska nie może pozwolic sobie na izolację.

 

Zaniepokojenie Unii Nadawców

 

"FAS" przypomina, że zaniepokojenie planami zmian w mediach publicznych w Polsce wyraziła wcześniej Europejska Unia Nadawców (EBU) w liście otwartym do premier Beaty Szydło. Wspomina także o liście w tej sprawie wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa.

 

W miniony czwartek Senat zaakceptował nowelę tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie