Od nowego roku 1300 złotych na pielęgnację niepełnosprawnego dziecka

Polska
Od nowego roku 1300 złotych na pielęgnację niepełnosprawnego dziecka
Polsat News
Od nowego roku 1300 złotych na pielęgnację niepełnosprawnego dziecka.

Świadczenie pielęgnacyjne - przysługujące rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi - wzrosło od nowego roku o 100 zł i wynosi obecnie 1300 zł miesięcznie.

Świadczenie pielęgnacyjne otrzymać może matka lub ojciec bądź faktyczny opiekun, jeśli rezygnuje z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Świadczenie to przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem przez nią 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli niepełnosprawne dziecko się uczy.

 

W zeszłym roku świadczenie pielęgnacyjne na dziecko wynosiło 1200 zł miesięcznie. Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana - co roku wzrastać ma o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

 

Podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego wywalczyli rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, którzy wiosną 2014 r. protestowali w Sejmie. Okupowali wtedy budynek parlamentu przez kilka tygodni. Kiedy rodzice rozpoczynali swój protest, pomoc pielęgnacyjna wynosiła tylko 620 zł i składało się na nią 520 zł świadczenia oraz 100 zł dodatku z rządowego programu.

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie