Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Latem rozpocznie się budowa

Polska
Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Latem rozpocznie się budowa
System obrony przed rakietami balistycznymi Aegis Ashore/Fot. Missile Defense Agency

Najprawdopodobniej w lutym zostanie podpisany główny kontrakt na budowę obiektów obrony przeciwrakietowej - poinformował Amerykański Korpus Inżynieryjny, który koordynuje budowę. Prace budowlane mają się rozpocząć latem tego roku. Cała inwestycja wyceniana jest na ok. 300 mln dolarów. Baza w Redzikowie koło Słupska ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2018 roku.

- Pierwszy kontrakt na budowę obiektów obrony przeciwrakietowej opiewa na 100 - 200 milionów dolarów. Mamy już oferty i spodziewamy się, że do lutego zostanie on zawarty. Drugi, o wartości 25 - 100 milionów dolarów, obejmuje budowę biur, kwater i innych obiektów, w których będzie mieszkać i pracować amerykański personel. Obecnie zbieramy oferty, kontrakt jest otwarty dla wszystkich dużych firm budowlanych - powiedział Curt Heckelman z Korpusu Inżynieryjnego US Army.


W Redzikowie będzie stacjonować do trzystu amerykańskich specjalistów wojskowych. Korpus Inżynieryjny informuje też, że w tym roku przeznaczy około osiemnastu milionów dolarów na naprawy  pasów startowych i inne prace budowlane w Polsce.


System obrony antybalistycznej ma "chronić sojuszników NATO i sił USA przed rosnącym zagrożeniem rakiet balistycznych z Bliskiego Wschodu".


- Stany Zjednoczone głęboko doceniają gotowość Polski do umieszczenia bazy i wkład w natowski system obrony antyrakietowej - powiedział ambasador USA w Polsce Paul Jones.


Baza w Redzikowie będzie "Fazą III" programu European Phased Adaptive Approach, która obejmuje budowę tarczy antyrakietowych w Europie. W "Fazie II" stworzono bazę antyrakietową w Rumunii.

 

 

 

www.army.mil

prz/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie