Karczewski: Senat będzie izbą refleksji i zadumy

Polska
Karczewski: Senat będzie izbą refleksji i zadumy
Polsat News

- Rząd i większość parlamentarna często oczekują od Senatu szybkich decyzji, naciskają na nas, by decyzje były podejmowane szybko. Tak było przez ostatnie osiem lat - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Wyraził nadzieję, że teraz Senat będzie "izbą refleksji i zadumy, gdzie będzie niższa temperatura sporu politycznego, a więcej konsultacji".

O nocnych obradach Senatu, które miały miejsce np. w sprawie przepisów o Trybunale Konstytucyjnym, powiedział, że posłów i senatorów "goniły terminy", dlatego prace trwały także w nocy. - Zrobiliśmy to sprawnie - ocenił. Dodał, że na długi czas debaty wpłynęła "olbrzymia liczba pytań, które padały ze strony Platformy Obywatelskiej".


Marszałek zapowiedział zmiany w Senacie, które zamierza wprowadzić w nowym roku.


Przede wszystkim chce, by Senat był bardziej aktywny politycznie i legislacyjnie. - Będziemy zgłaszać propozycje ustawowe, będziemy też częściej pokazywać się w mediach - dodał.


Zamierza również przed każdym posiedzeniem izby organizować konferencje prasowe, na których będzie mowa, o czym będzie posiedzenie, ale także czym zajmują się senatorowie poza pracą w Senacie.


Na 2016 rok zapowiedział także liczne sympozja i konferencje naukowe m.in. dotyczące opieki zdrowotnej.


W planach są również szersze konsultacje z obywatelami realizowane dzięki spotkaniom z przedstawicielami różnych środowisk. 


Wyzwaniem dla Senatu w przyszłym roku będzie także współdziałanie z Sejmem w sprawie wprowadzenia w życie trzech ustaw dotyczących Polonii. Ma to być przekazanie pieczy nad Polonią z MSZ do Senatu, nowelizacja ustawy o Karcie Polaka oraz ustawa o repatriacji.

 

PAP

prz/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie