Tour de Ski: Norweskie podium, Kowalczyk daleko

PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Justyna Kowalczyk zajęła 19. miejsce na drugim etapie cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Dystans 15 km techniką klasyczną najszybciej pokonała Norweżka Therese Johaug. Polka straciła do niej nieco ponad 3 minuty. Pozostałe miejsca na podium w szwajcarskim Lenzerheide także zajęły Norweżki. Druga była Ingvild Flugstad Oestberg, a trzecia Heidi Weng.

Kowalczyk, która w piątkowym sprincie zajęła 59. miejsce, na starcie stała w jednym z dalszych rzędów. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego szybko przebiła się do czołówki. Po dwóch kilometrach była już w pierwszej dziesiątce. Później jednak z kilometra na kilometr biegła coraz słabiej.

Johaug natomiast była klasą samą dla siebie. Praktycznie przez całe zawody powiększała przewagę. Norweżka wygrała wszystkie w tym sezonie biegi dystansowe i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Na pozycję lidera wysunęła się także w Tour de Ski. Jeśli wygra, to drugą w karierze Kryształową Kulę będzie miała na wyciągnięcie ręki, bo za zwycięstwo w tych zawodach otrzymuje się aż 400 punktów premii.

Na niedzielę zaplanowano pięciokilometrowy bieg na dochodzenie techniką dowolną. Tour de Ski zakończy się 10 stycznia, tradycyjnym podbiegiem na stok Alpe Cermis w Val di Fiemme.