Meksyk: burmistrz zastrzelona dzień po objęciu urzędu

Świat
Meksyk: burmistrz zastrzelona dzień po objęciu urzędu
Flickr/Andy Blackledge/CC BY 2.0

Gisela Mota została zastrzelona przed swoim domem. Wraz z nią zginęło jej trzech ochroniarzy. Członkini lewicowej Partii Rewolucji Demokratycznej dzień przed morderstwem objęła urząd burmistrza położonego w środkowym Meksyku miasta Temixco. Gubernator stanu Morelos, Graco Ramirez poinformował, że zatrzymano już domniemanych sprawców morderstwa.

Lokalne media podają, że uzbrojeni mężczyźni podjechali pod dom nowej burmistrz i otworzyli ogień do niej i jej dwóch ochroniarzy. Pozostali członkowie ochrony zawiadomili policję i ruszyli w pościg za mordercami. Doszło do strzelaniny, w której dwóch napastników zginęło, a dwóch zostało zatrzymanych.


Do zabójstwa Moty doszło dzień po rozpoczęciu przez lokalne władze operacji dotyczącej bezpieczeństwa z udziałem sił federalnych.
Stan Morelos ma najwyższy wskaźnik przestępczości w kraju, a jego stolica Cuernavaca w zeszłym roku zdeklasowała Acapulco jako najbardziej niebezpieczne miasto Meksyku.


W 2015 roku w Meksyku zabito kilku burmistrzów. Wiele miejscowości w tym kraju jest kontrolowanych przez zbrojne gangi finansowane przez kartele narkotykowe.


W Temixco, oddalonym o ok. 100 km na południe od stolicy Meksyku, mieszka ok. 100 tys. ludzi.

 

PAP

prz/am
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie