Kraków: czystsze powietrze, komunikacja miejska znów płatna

Polska
Kraków: czystsze powietrze, komunikacja miejska znów płatna
Polsat News

Poprawiła się jakość powietrza w Krakowie. Od północy w mieście nie będzie darmowych przejazdów autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego - poinformowało biuro prasowe Krakowa. Władze miasta szacują jednak, że w ciągu roku może być kilkanaście dni podczas których zakaz powróci.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ciągu ostatnich ośmiu godzin średni poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 spadł poniżej 150 mikrogramów na metr sześć. Jeśli wartość ta liczona jako średnia z czterech stacji pomiarowych jest przekroczona, to zgodnie z uchwałą Rady Miasta wprowadzana jest darmowa komunikacja, by nakłonić mieszkańców do pozostawienia aut w domu.

 

Sobota była pierwszym dniem, w którym zastosowano obowiązujące od 26 grudnia nowe regulacje.

 

Według rzecznika MPK Marka Gancarczyka trudno powiedzieć, ile osób skorzystało z takiej możliwości i zrezygnowało z poruszania się własnym samochodem. - Wiele osób dzwoniło na dyspozytornię, by upewnić się, czy darmowe przejazdy komunikacją miejską rzeczywiście obowiązują - powiedział Gancarczyk.

 

Stan powietrza jest stale monitorowany. W przypadku ponownego wystąpienia wysokiego poziomu dobowego zanieczyszczeń pyłem zawieszonym, komunikaty dotyczące komunikacji będą podawane między godziną 17 a 18.30.

 

Władze Krakowa szacują, że w ciągu roku może być od 12-15 dni z takim poziomem zanieczyszczeń, który upoważniałby do wprowadzenia darmowych przejazdów.

 

PAP

Az/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie