Atak na indyjską bazę lotniczą w pobliżu granicy z Pakistanem. Są ofiary

Świat
Atak na indyjską bazę lotniczą w pobliżu granicy z Pakistanem. Są ofiary
PAP/EPA/Sanjay Baid
Flaga Indii

Grupa uzbrojonych napastników zaatakowała w sobotę rano bazę indyjskich sił powietrznych na północnym zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Pakistanem - poinformowało ministerstwo obrony Indii.

Do bazy wdarło się od czterech do sześciu napastników. Według rzecznika resortu obrony, dwóch zginęło podczas wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa i wojskiem. Pozostali ukrywają się jeszcze na terenie bazy. Indyjskie media podały, że zginęło czterech napastników i dwóch żołnierzy.

 

Indyjskie źródła bezpieczeństwa uważają, że za tym atakiem stoją islamscy ekstremiści z grupy Jaish-e-Mohammed, działającej z terytorium Pakistanu.

 

Baza lotnicza Pathankot znajduje się w stanie Pendżab, około 430 km na północ od stolicy kraju, Delhi, i 50 km od granicy z Pakistanem.

Atak ten przypominał incydent sprzed pół roku, kiedy uzbrojeni napastnicy, którzy według władz Indii przeniknęli z Pakistanu, zaatakowali posterunek policji w stanie Pendżab. Zginęło wówczas 9 osób.

 

To nie pierwszy incydent

 

Atak ten przypominał incydent sprzed pół roku, kiedy uzbrojeni napastnicy, którzy według władz Indii przeniknęli z Pakistanu, zaatakowali posterunek policji w stanie Pendżab. Zginęło wówczas 9 osób.

 

Według anonimowego przedstawiciela sił bezpieczeństwa, który znajduje się na miejscu, żołnierzom udało się udaremnić spowodowanie przez napastników wysokich strat w bazie.

 

Ugrupowanie Jaish-e-Mohammed jest oskarżane przez Indie o atak na parlament w grudniu 2001 roku, podczas którego zginęło 11 osób. Doprowadziło to do eskalacji działań militarnych na granicy indyjsko-pakistańskiej i obydwa kraje stanęły na skraju wojny.

 

Atak w cieniu kilkudziesięcioletniego konfliktu

 

Sobotnia strzelanina w bazie lotniczej może zahamować proces poprawy stosunków indyjsko-pakistańskiej. Do ataku doszło tydzień po niespodziewanej wizycie premiera Indii w Pakistanie. Narendra Modi spotkał się m.in. z szefem pakistańskiego rządu Nawazem Sharifem.

 

Relacje między oboma państwami pozostają napięte od 1947 roku, gdy Indie i Pakistan ogłosiły niepodległość. Delhi i Islamabad stoczyły od tamtego czasu trzy wojny, z których dwie dotyczyły Kaszmiru, spornego regionu w Himalajach od 1948 roku podzielonego pomiędzy Indie (Kotlina Kaszmirska) i Pakistan (Azad Dżammu oraz Kaszmir właściwy). Oba państwa posiadają broń atomową.

 

Indie oskarżają Islamabad o finansowanie i szkolenie separatystów dążących do oderwania indyjskiej części Kaszmiru i przyłączenia go do Pakistanu. Pakistan stanowczo odrzuca te oskarżenia. W zamieszkach i starciach trwających od 1989 roku zginęło już 68 tys. ludzi.

 

PAP

pr/wj/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie