Zmarł działacz chłopski Roman Bartoszcze

Polska
Zmarł działacz chłopski Roman Bartoszcze
PAP/Bartłomiej Zborowski

Po długiej chorobie w wieku 69 lat zmarł Roman Bartoszcze - poinformował w piątek jego współpracownik, b. poseł Leszek Murzyn. Bartoszcze był założycielem Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego "Ojcowizna". Był też posłem i pierwszym prezesem odrodzonego PSL.

Roman Bolesław Bartoszcze (ur. 9 grudnia 1946 w Jaroszewicach) był znanym szczególnie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku działaczem chłopskim. Był bratem zamordowanego w 1984 r. (prawdopodobnie przez SB) Piotra, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 r. współtworzył najpierw "Solidarność Chłopską", a potem "Solidarność” RI.


- To nie była jakaś tuzinkowa postać, ale wybitna osoba w ruchu prawicowym - powiedział w piątek Leszek Murzyn, który obecnie jest prezesem "Ojcowizny".

 

Bartoszcze w 1991 r. utracił kierownictwo w PSL, po czym odszedł z tej partii i założył partię skupiającą osoby o poglądach konserwatywno-ludowych - Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie "Ojcowizna". Po raz drugi uzyskał mandat poselski z listy POC, w 1992 przystąpił do klubu parlamentarnego Ruchu dla Rzeczypospolitej. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratycznego Bloku dla Polski.


W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia.


W 2006 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, w pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie