Wystartowały "Żubry online". W tym roku z dźwiękiem

Polska
Wystartowały "Żubry online". W tym roku z dźwiękiem
fot. Krzysztof Onikijuk/Żubry online

Rozpoczął się czwarty sezon oglądania białowieskich żubrów. W projekcie "Żubry online", który daje możliwość podglądania żubrzej polany na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, po raz pierwszy dodano dźwięk. Życie żubrów podgląda każdego dnia ok. 20 tys. osób.

Dzięki zamontowaniu mikrofonów na podglądanej polanie, fani mogą usłyszeć śpiew ptaków, które licznie przylatują do wywieszonych kulek z ziarna. Najczęściej do karmika zaglądają różne gatunki sikorek, mazurki, sójki a nawet dzięcioły. Nierzadkimi gośćmi są także krogulce i jastrzębie.

 

Polana w podczerwieni


Kolejną nowością tegorocznego sezonu jest zamontowanie reflektorów podczerwieni o dużej mocy. To w żaden sposób nie wpływa na zachowanie i dobowy rytm życia zwierząt, ponieważ one nie dostrzegają tego światła. Natomiast widzom daje możliwość oglądania - po zmroku - obrazu z 75 proc. powierzchni polany.


Codziennie na tę najbardziej znaną w Polsce polanę przychodzi kilkadziesiąt żubrów. Zdarza się, że w tym samym czasie przy paśniku jest nawet kilkanaście osobników. Oprócz dorosłych zwierząt są także trzy tegoroczne cielaki.

 

Nie tylko żubry


W kolejce do paśnika z sianem i sianokiszonką, ustawiają się również inne zwierzęta: łosie, sarny czy dziki. Widzowie mogą także zobaczyć przemykające lisy. W ubiegłych latach na polanę przychodziły również duże drapieżniki, czyli rysie i wilki.


Żubry są obserwowane nie tylko online. Ciekawostki z życia żubrów można znaleźć na profilu "Żubry online" na Facebooku. Profil zgromadził już ponad 88 tys. użytkowników. Jest to największy do tej pory profil prowadzony przez Lasy Państwowe. Oprócz fanów z Polski, na stronie są zarejestrowani także miłośnicy z Czech, Słowacji, Anglii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Meksyku.

 

Transmisja koi nerwy studentów


Żubrzą polanę na północnym skraju Puszczy Białowieskiej podgląda online ok. 15-20 tys. osób dziennie. W poprzednich sezonach transmisja zdobyła wśród studentów, którzy uznali obserwowanie żubrów za doskonały sposób na poradzenie sobie ze stresem podczas zimowej sesji egzaminacyjnej.


Inspiracją dla zimowej transmisji był sukces podobnego projektu "Bieliki online", dzięki któremu internauci mogli śledzić losy rodziny orłów bielików. Od dwóch sezonów miłośnicy przyrody mogą obserwować parę rybołowów, która od kilku lat gniazduje na terenie Nadleśnictwa Lipka.

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie