Senat prawdopodobnie bez poprawek przyjmie podatek bankowy

Polska
Senat prawdopodobnie bez poprawek przyjmie podatek bankowy
PAP/Jacek Turczyk

Senatorowie w nocy debatowali o ustawie obciążającej banki, która uchwalił sejm. Senacka komisja budżetu i finansów rekomendowała , by przyjąć ją bez zmian.

Według przyjętych przez sejm przepisów od lutego 2016 roku m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone nowym podatkiem, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Resort finansów szacuje, że ma to dać budżetowi w 2016 roku ok. 4,4 mld zł rocznie.

 

Podczas nocnej debaty przedstawiający ustawę sprawozdawca, a zarazem szef senackiej komisji Grzegorz Bierecki (PiS) przypomniał że,  zwolnione z podatku będą np. wszystkie banki spółdzielcze, a także Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. W przypadku banków zrzeszających banki spółdzielcze, Grupa BPS będzie zwolniona z tytułu postępowania naprawczego, a grupa SGB będzie zwolniona z większości podatku w związku z zapisem ustawy, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku.

 

- Banki spółdzielcze są największym beneficjentami tej ustawy - zaznaczył senator Bierecki. Dodał, że w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zwolnionych będzie 43 proc. aktywów, a "57 proc. aktywów sektora będzie podlegać opodatkowaniu". Dopytywany, o które konkretnie SKOK-i chodzi, zaznaczył, że o Kasę Stefczyka, która dysponuje aktywami ok. 7 mld zł, stanowiącymi właśnie 57 proc. aktywów kas.

 

Zmniejszenie akcji kredytowej to "bajeczka lobbystyczna"

 

- Słyszałem te pohukiwania, że ta ustawa jest robiona dla SKOK-ów, ale to nie jest prawda – mówił Grzegorz Bierecki. Jego zdaniem skutkiem wejścia w życie podatku nie będzie obniżenie akcji kredytowej banków i zmniejszenie przez nie finansowania gospodarki. - Straszenie nas, że osłabnie akcja kredytowa banków jest jedną z bajeczek lobbystycznych - powiedział.

 

Przywołał też dane firmy Deloitte, z których wynika, że w krajach, w których wprowadzono podatek bankowy, nie spowodowało to wzrostu ceny usług bankowych. - Myślę, że banki szybko oswoją się z tym podatkiem - zaznaczył Bierecki.

 

Celem ustawy o podatku bankowym jest, jak argumentują autorzy, pozyskanie dodatkowego "źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych". Zgodnie z ustawą, opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

 

W przypadku banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku wynosi 4 mld zł. Dla ubezpieczycieli jest to 2 mld zł, a dla firm pożyczkowych - 200 mln zł. Zwolniony z podatku bankowego został Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ewentualnie inne banki państwowe, które mogą powstać w przyszłości.

 

Senat wznowi obrady o godz. 8.00. Planowane jest rozpatrzenie nowelizacji ustaw o służbie cywilnej oraz o radiofonii i telewizji, a także głosowania, w tym ustawy o podatku bankowym.

 

PAP

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze