Prezydent w orędziu: władza zwierzchnia należy do narodu

Polska
Prezydent w orędziu: władza zwierzchnia należy do narodu
Polsat News

Władza zwierzchnia należy do narodu; prawo powinno być tworzone dla obywateli; życzę, byśmy w coraz większym stopniu stawali się wspólnotą - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu. - Łączy nas miłość do ojczyzny. Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, ale i różne poglądy - dodał.

Prezydent zaznaczył, że "władza zwierzchnia w naszym państwie należy do narodu". - Dlatego uważam, że prawo w Rzeczypospolitej powinno być tworzone z obywatelami, a przede wszystkim dla obywateli - mówił. - Wszyscy pragniemy, by Polska była krajem spokoju i dobrobytu, państwem silnym i bezpiecznym. Mamy wspólne cele i dążenia, choć różne poglądy. Żyjemy jednak w demokracji, a swoboda wypowiedzi to jedna z jej wielu zalet. Możemy różnić się w opiniach, lecz musimy ze sobą rozmawiać, słuchając i szanując się nawzajem - apelował Duda.

 

Złożył życzenia polskim rodzinom i matkom, na których - jak ocenił - "spoczywa największy ciężar i największa odpowiedzialność za to, jakie będą przyszłe pokolenia".

 

O przedsiębiorcach i emeryturach

 

Prezydent przekazał życzenia także przedsiębiorcom. - Swoim codziennym trudem przyczyniacie się państwo do budowania dobrobytu całego społeczeństwa. Filarem naszej gospodarki są przecież małe i średnie firmy, często rodzinne, tworzone wysiłkiem kilku pokoleń, dynamiczne i innowacyjne. Obowiązkiem władz jest kształtowanie przyjaznych warunków dla rodzimych przedsiębiorców i zagwarantowanie im równych szans w rywalizacji ze światowymi potentatami - mówił.

 

- W ten wieczór kieruję swoje myśli także ku rodakom o długim stażu pracy. Wiem, że czekają państwo na sprawiedliwy system emerytalny, w którym każdy rozstrzygnie, kiedy chce zakończyć swoją zawodową drogę. Uważam, że tę niezwykle ważną decyzję należy powierzyć obywatelom.  - powiedział prezydent.

 

Prezydent obiecał ,że będzie prowadził aktywną politykę zagraniczną, "broniąc politycznych i gospodarczych interesów RP, jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków".

 

"W świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują"

 

Andrzej Duda życzył, aby "we współczesnym, niespokojnym świecie nasz kraj pozostawał obszarem pokoju i bezpieczeństwa". - Jako głowa państwa i najwyższy zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam, że będę dążył do zwiększenia naszego potencjału obronnego - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że w świecie liczą się ci, którzy dobitnie przedstawiają swoje cele i śmiało je realizują.

 

- Nadal więc będę prowadził aktywną politykę zagraniczną, broniąc politycznych i gospodarczych interesów Rzeczypospolitej, broniąc jej wizerunku i dobrego imienia na świecie oraz dbając o przebywających za granicą Polaków - oświadczył.

 

W nadchodzącym roku życzył także wielu inspiracji ludziom kultury, szczególnie tym, którzy poprzez literaturę, muzykę, sztukę rozsławiają Polskę w świecie, wielu wspaniałych odkryć polskim naukowcom oraz sukcesów sportowcom, których czekają w 2016 roku igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji.

 

- Wszystkim Polakom - w ojczyźnie i poza jej granicami - gorąco życzę, by spełnili wszystkie swoje marzenia. Aby uwierzyli w siebie, aby popatrzyli w przyszłość z optymizmem. Życzę spokojnego, szczęśliwego, owocnego i dobrego Nowego Roku! - zakończył.

 

Az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie