Marek Łapiński nowym szefem Straży Granicznej

Polska
Marek Łapiński nowym szefem Straży Granicznej
msw.gov.pl

Gen. dyw. Dominik Tracz został odwołany ze stanowiska komendanta głównego Straży Granicznej. Nowym szefem SG został major Marek Łapiński - poinformowało MSWiA.

Premier Beata Szydło, powołała Marka Łapińskiego na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka.

 

Marek Łapiński urodził się 10 marca 1963 roku w Zamościu. Służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1993 roku. Od 1998 roku pełnił funkcję zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. W latach 2006-2007 był dyrektorem Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Dominik Tracz był komendantem głównym SG od kwietnia 2012 roku.

 

Zadania dla nowego komendanta

 

Jednym z pierwszych zadań nowego komendanta będzie, zapowiadane przez MSWiA, przywrócenie karpackiego oddziału Straży Granicznej. Reorganizacja tej formacji na południu kraju trwała od 2013 roku, a Karpacki Oddział SG z siedzibą w Nowym Sączu przestał istnieć z początkiem 2014 roku i został włączony w struktury Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG z siedzibą w Raciborzu.

 

Nadzorujący Straz Graniczną nowy wiceszef MSWiA Jakub Skiba mówił na początku grudnia, że likwidacja tego oddziału była "chybionym przedsięwzięciem". - Uważamy, że zlikwidowanie tego oddziału było nietrafne; szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację, która się na naszych granicach obecnie rozwija, czyli napływ uchodźców oraz imigrantów - powiedział wiceminister.

Wśród priorytetów związanych ze Strażą Graniczną wiceminister wymienił też m.in. zwiększanie jej sprawności i zmiany organizacyjne. Zapowiedział również utworzenie zespołu łącznikowego, czyli grupy ekspertów, którzy mieliby w tzw. hotspotach, wspomagać weryfikację uchodźców. Chodzi o tych cudzoziemców, którzy mieliby trafić do Polski.

 

Polska zadeklarowała przyjęcie ok. 7 tys. uchodźców. We wrześniu, podczas nadzwyczajnego szczytu przywódców krajów UE, zdecydowano też o tworzeniu punktów rejestracji uchodźców napływających m.in. z Syrii, czyli tzw. hotspotów, we Włoszech i Grecji.

 

W Straży Granicznej służy około 15 tys. funkcjonariuszy i jest 3 tys. pracowników cywilnych.

 

PAP

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie