Gaz pieprzowy na niedźwiedzie, obowiązkowe posadzenie drzewa, ochrona osłów, czyli najdziwniejsze pomysły ustaw we Włoszech

Świat
Gaz pieprzowy na niedźwiedzie, obowiązkowe posadzenie drzewa, ochrona osłów, czyli najdziwniejsze pomysły ustaw we Włoszech
Flickr/Angela Marie/CC BY 2.0

Włoscy parlamentarzyści zaproponowali w mijającym roku wiele projektów ustaw, które nie miały szans na uchwalenie, ale budzą zaciekawienie ze względu na oryginalność. Proponują np. obowiązkowe sadzenie drzew, otoczenie specjalną ochroną królików i osłów.

Włoska prasa odnotowała na przykład, że podczas gdy złożono aż 38 projektów ustaw dotyczących walki z hazardem, który jest coraz poważniejszym problemem społecznym w kraju, pojawiły się też wnioski o budowę nowych kasyn - od Lombardii po Sycylię. Zgłoszono też projekt promocji wyścigów konnych i związanych z nimi zakładów.

 

Wiele projektów dotyczy ochrony zwierząt domowych. W jednym z nich zaproponowano, by do kategorii tej zaliczyć także króliki. Z kolei inny parlamentarzysta przygotował projekt ustawy o ochronie zdrowia osłów.

 

Pojawił się też pomysł przyjęcia przepisów zezwalających na użycie gazu pieprzowego w sprayu, by bronić się przed atakami niedźwiedzi oraz innych wielkich dzikich zwierząt.

 

Jeden z deputowanych wniósł o to, aby nałożyć na gminy obowiązek posadzenia drzewa po śmierci każdego mieszkańca, który nie ukończył 50 lat.

 

Parlamentarzyści, zauważono, okazują wielką wrażliwość wobec historii kraju i uroczystości upamiętniających różne wydarzenia z dziejów. Przedstawicielka lewicy zaproponowała wprowadzenie do krajowego kalendarza obchodów dedykowanych Matyldzie toskańskiej, żyjącej na przełomie XI i XII wieku, walecznej władczyni tego regionu.

 

Jest też projekt ogłoszenia miejscowości Grassano w regionie Basilicata „narodowym miastem szopki”, ponieważ z niej słynie.

 

Ponad 40 wniosków dotyczy ustanowienia narodowego dnia, dedykowanego na przykład: walce z ubóstwem, adopcjom, pamięci ofiar kryzysu, a także wolności badań naukowych.

 

PAP

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie