Sejmowe komisje poparły projekt zmian w ustawie medialnej

Polska
Sejmowe komisje poparły projekt zmian w ustawie medialnej
PAP/Rafał Guz
Elżbieta Kruk, Marek Suski i Maciej Małecki

Sejmowe komisje kultury oraz skarbu państwa opowiedziały się w środę za projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków władz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Komisje rekomendują kilka poprawek.

Na wspólnym posiedzeniu dwóch sejmowych komisji kultury i środków przekazu oraz energii i skarbu państwa projekt wraz z poprawkami poparło 27 posłów, przeciw było 24, a wstrzymało się od głosu czterech. Drugie czytanie projektu ma odbyć się w Sejmie jeszcze w środę.

 

Obcokrajowcy w zarządach mediów?

 

Wśród poprawek rekomendowanych przez komisję znalazła się propozycja PiS, która wykreśla wymóg posiadania obywatelstwa polskiego przez członków zarządów TVP i PR.


Poparcia nie uzyskały poprawki zgłaszane do projektu przez opozycję - m.in. posłów PO i Nowoczesnej. Posłowie PO proponowali wykreślenie zmian zawartych poszczególnych artykułów regulacji. Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO przekonywała, że obecny system umożliwia utrzymanie niezależności mediów publicznych. Jak mówiła, po wejściu w życie przyszłej ustawy będziemy mieć media państwowe, rządowe, a nie tak jak zapowiada PiS media, które trzeba oddać narodowi.

 

Projekt nowelizacji oprócz wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zakłada m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".

 

Nowelizacja do komisji

 

Po burzliwej nocnej dyskusji i pełnych emocji wystąpieniach posłów Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji o mediach publicznych. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 152 posłów - 119 z PO, 25 z Nowoczesnej i ośmiu z PSL. Przeciwko było 228 posłów - 226 z PiS i dwóch posłów niezależnych. Członkowie ruchu Kukiz'15 (30 osób) wstrzymali się od głosu.

 

Projekt został skierowany do dwóch sejmowych komisji: kultury i środków przekazu oraz skarbu państwa i energii, które zajęły się nim w środę rano.

 

Media publiczne według PiS

 

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, autorstwa grupy posłów PiS, przewiduje m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia.

 

Krzysztof Czabański poinformował we wtorek, że zmiany zostały rozłożone na dwa etapy. "W pierwszym kroku zmieniamy zasady wyboru władz TVP i Polskiego Radia. Ustawa w tej sprawie jest już w Sejmie. W drugim etapie przyjęta zostanie ustawa o Mediach Narodowych, zmieniająca ustrój mediów publicznych i zasady ich finansowania" - poinformował Czabański, były wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz były prezes PAP, PAI i Polskiego Radia.

 

PAP

pr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze