Sejm powiększył skład komisji administracji i spraw wewnętrznych o dwóch posłów PiS

Polska
Sejm powiększył skład komisji administracji i spraw wewnętrznych o dwóch posłów PiS
Polsat News

Oznacza to, że PiS ma teraz większość w tej komisji. Opozycja zarzucała PiS, że zmiany w komisji mają na celu "przepchnięcie kolanem" ustawy o służbie cywilnej. Do tej pory komisja administracji i spraw wewnętrznych liczyła 37 posłów, w tym 18 posłów PiS; po zmianach będzie liczyła 39 posłów, w tym 20 z PiS.

Ze składu komisji został odwołany poseł Antoni Duda (PiS), natomiast w skład komisji weszli posłowie PiS: Adam Abramowicz, Marcin Duszek i Michał Jach.


Poseł Mirosław Suchoń (Nowoczesna) przekonywał, że zmiany w składzie komisji, mają na celu "przepchnięcie" złego projektu o służbie cywilnej. - PiS nie mając większości w komisji, nie może tej ustawy przepchnąć i co robi? Nie rozmawia, nie dyskutuje, tylko bez finezji uzupełnia skład komisji, aby tę ustawę przepchnąć kolanem - zaznaczył.


PSL: to żenada i farsa


Anna Maria Siarkowska (Kukiz'15) oceniła, że posłowie PiS zamiast podjąć debatę o służbie cywilnej, zdecydowali się na ominięcie jakiejkolwiek debaty i uzupełnienie składu komisji. Poseł PO Tomasz Szymański pytał z kolei, czy zmiany osobowe w komisji nie są związane z próbą siłowego przyjęcia przez PiS ustawy o służbie cywilnej.


Andżelika Możdżanowska (PSL) pytała, czy jest stanowisko rządu do projektu ustawy o służbie cywilnej. - To, co się dzieje z ustawą o służbie cywilnej, to jest żenada i farsa (...) to demagogia, obłuda i niszczenie Polski demokratycznej - podkreśliła.


PiS: nie jest to nic nadzwyczajnego


- PSL jest ostatnim ugrupowaniem, które powinno w tej Izbie dyktować komukolwiek, jak uprawia się politykę kadrową - odpowiedziała szefowa KPRM Beata Kempa. Zapewniła jednocześnie, że rząd przedstawi stanowisko wobec projektu ustawy o służbie cywilnej w środę na posiedzeniu komisji administracji.


Marek Suski (PiS) wyjaśnił, że PiS odwołuje z komisji jednego posła, ponieważ jest chory i jednocześnie uzupełnia skład komisji o trzech posłów do "normalnego składu parytetowego". - Nie jest to nic nadzwyczajnego - zapewnił.


Projekt czeka na stanowisko rządu


We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, autorstwa PiS, podczas którego złożone zostały poprawki. Projekt został więc skierowany do ponownego zaopiniowania przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych.


Komisja odłożyła prace nad projektem noweli ustawy o służbie cywilnej, do czasu przyjęcia stanowiska rządu w sprawie tego projektu. Wniosek posła PO Marka Wójcika poparło na posiedzeniu komisji 16 posłów, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

PAP

 

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze