Putin postawił kropkę nad "i". Wolny handel z Ukrainą będzie wstrzymany

Świat
Putin postawił kropkę nad "i". Wolny handel z Ukrainą będzie wstrzymany
PAP/EPA/Alexei Nikolsky/Sputnik/Kremlin Pool

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę ustawę o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. obowiązywania umowy o strefie wolnego handlu z Ukrainą - podały rosyjskie media.

Umowa o strefie wolnego handlu została podpisana przez kraje członkowskie Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w 2011 roku. Rosyjskie media podają, że decyzja o wstrzymaniu wolnego handlu związana jest z wejściem w życie gospodarczej części umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE 1 stycznia 2016 roku.

 

"Przyniesie szkody gospodarcze Rosji"

 

W dokumentach towarzyszących ustawie podpisanej w środę przez Putina podkreślono, że "strona ukraińska de facto zrezygnowała z rozwoju współpracy w ramach WNP i wybrała drogę do pełnej integracji z Unią Europejską". Zaznaczono też, że liberalizacja celna przewidziana w porozumieniu Ukrainy z UE "przyniesie znaczne szkody gospodarce Rosji".

 

Projekt ustawy prezydent Władimir Putin skierował do Dumy Państwowej.

 

Ukraina reaguje

 

Rząd Ukrainy zatwierdził w środę listę towarów z Rosji, które nie będą dopuszczane na ukraiński rynek, jeśli z początkiem nowego roku Moskwa wprowadzi sankcje wobec Kijowa w związku z wejściem w życie handlowej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE. Listę opracowało Ministerstwo ds. Rozwoju Gospodarczego i Handlu.

 

Na ukraińskiej liście zakazanych towarów rosyjskich znalazły się m.in.: mięso wołowe i wieprzowina, mięso i wyroby drobiarskie, ryby, kraby i małże, wyroby mleczne, sery i słodycze, wyroby makaronowe, ciasteczka oraz wafle, a także wyroby piekarskie, chipsy ziemniaczane, wyroby kawowe, sosy, piwo, spirytus etylowy, wódka, karma dla zwierząt domowych oraz kremy.

 

Gospodarka naważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej

 

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) między Ukrainą a UE to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej podpisanej przez obie strony w czerwcu 2014 roku.

 

PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie