Ojciec Jan Góra spoczął na Polach Lednickich

Polska
Ojciec Jan Góra spoczął na Polach Lednickich
Polsat News

Dominikanin, duszpasterz, twórca i organizator spotkań młodych Lednica 2000 spoczął w środę na Polach Lednickich (Wielkopolskie). O. Jan Góra zmarł 21 grudnia w Poznaniu w wieku 67 lat.

Msza pogrzebowa została odprawiona w środę przed południem w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu. Przewodniczył jej metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Po mszy kondukt pogrzebowy przejechał na Pola Lednickie – miejsce, która od 1997 roku gromadziło dzięki o. Janowi Górze dziesiątki tysięcy młodych na spotkaniach modlitewnych.

 

Ceremonii pogrzebowej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Ciało o. Góry zostało przewiezione w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego i przeniesione przez stojącą na Polach Lednickich stalową Bramę Rybę. Przejście przez nią było rokrocznie zwieńczeniem lednickich spotkań i gestem wyboru Chrystusa przez młodych. Dominikanin spoczął przy skale św. Jana Pawła II.

 

Uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

 

Podczas uroczystości o. Jan Góra został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, który przyznał mu prezydent Andrzej Duda. Order z rąk sekretarza stanu w kancelarii prezydenta, ministra Andrzeja Dery odebrał brat o. Jana - Roman Góra oraz o. Paweł Kozacki.

 

Prawie 2 mln młodych na spotkaniach Lednica 2000

 

O. Góra był znany przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich. Spotkania Lednica 2000 przez 19 lat zgromadziły łącznie ponad 1,8 mln młodych uczestników z kraju i świata. W środę, pod symboliczną Bramą Rybą zgromadziły się osoby z całej Polski, które witane były na Polach głosem o. Góry z emitowanych na telebimach materiałów archiwalnych i fragmentów wywiadów.

 

PAP, Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie