Nowe grafiki, ryciny i fotografie w katalogu PAUart

Kultura
Nowe grafiki, ryciny i fotografie w katalogu PAUart
Św. Antoni czytający (Dürer Albrecht), fot. Pauart.pl/katalog zbiorów artystycznych i naukowych

- O kolejne 6 tys. obiektów, w tym grafiki Durera, wzbogaci się do końca 2015 r. katalog zbiorów artystycznych i naukowych Polskiej Akademii Umiejętności PAUart - zapowiedziała w świąteczno-noworocznym numerze tygodnika "PAUza Akademicka" kierownik projektu Joanna Dziewulska.

Nowe nabytki to m.in. grafiki Albrechta Durera, w tym nieznane kopie jego prac, Stefano della Belli, ryciny z warsztatu Rubensa oraz Williama Hogartha.

 

Zbiór wzbogacą także fotografie z podróży dookoła świata Karola Lanckorońskiego, np. z Japonii i USA, zdjęcia z okresu I wojny światowej, obiekty z mającego status cymelium albumu "Umarli Żywi" Teofila Lenartowicza, a także zdjęcia rodzinne i warsztatowe ze zbiorów Karoliny Lanckorońskiej, Wincentego Lutosławskiego i prof. Lecha Kalinowskiego.

 

Grafiki, rysunki, akwarele i fotografie przechowywane są w zbiorach jednostek wchodzących w strukturę PAU, tj. w Zbiorach Specjalnych i Gabinecie Rycin Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Fototece Lanckorońskich PAU oraz Archiwum Nauki PAN i PAU.

 

Kończy się drugi etap projektu

 

- Obecnie zbliżamy się do zakończenia realizacji drugiego etapu projektu, który podobnie jak w roku poprzednim został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zapowiedziała w publikacji Dziewulska.

 

Jak wyjaśniła, w ramach realizacji polityki otwartości, obiekty udostępniane na stronie internetowej katalogu PAUart publikowane są w domenie publicznej od 19 lipca br. z możliwością pobrania cyfrowego wizerunku obiektu bez znaków wodnych i innych ograniczeń technicznych, zapisania go na dysku użytkownika i wykorzystania do własnych celów.

 

Zasoby polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego w internecie

 

Katalog PAUart, będąc inicjatywą wspomagającą działalność PAU na rzecz rozwoju oraz popularyzacji kultury i nauki, ma na celu udostępnienie użytkownikom internetu zasobów polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.

 

"Polska Akademia Umiejętności żywi nadzieję, że dzięki polityce otwartości udostępniany zasób przyczyni się do rozwoju badań naukowych w wielu dziedzinach, zarówno w Polsce, jak i na świecie, a także posłuży do celów edukacyjnych, inspirując nauczycieli, uczniów, wykładowców, studentów i miłośników sztuki do jego kreatywnego wykorzystania" - napisano w publikacji.

 

PAP

po/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie