Szwajcaria: 700 striptizerek skorzystało z zezwoleń na pracę. Koniec programu

Świat
Szwajcaria: 700 striptizerek skorzystało z zezwoleń na pracę. Koniec programu
Flickr/John Shedrick/CC BY 2.0

Ponad 700 cudzoziemek uzyskało w Szwajcarii w 2015 roku zezwolenie na pracę w charakterze striptizerek. "Po raz ostatni wykorzystały tym samym program, który zakończy się wraz z nowym rokiem" - poinformowało we wtorek Federalne Biuro Migracji w Bernie. Przepisy obowiązywały od 1995 roku i dotyczyły cudzoziemek spoza Europy, które chciały tańczyć w szwajcarskich kabaretach.

Celem programu była ochrona kobiet, które mogłyby wpaść w ręce handlarzy żywym towarem lub sutenerów. Kobiety otrzymywały specjalne pozwolenie na pracę na osiem miesięcy w roku.

 

Zbyt wiele kobiet zajmowało się prostytucją

 

Po przeprowadzeniu specjalnych badań, w 2014 roku szwajcarskie władze orzekły, że program ten nie spełnił jednak swej roli, gdyż część tancerek, które otrzymały zgodę na pracę, krótko po przyjeździe do Szwajcarii zajęła się prostytucją. Przeciwnicy programu wskazywali także na liczne przykłady sytuacji, w których handlarze i pośrednicy domagali się od kobiet pieniędzy za pomoc w uzyskaniu cennej wizy.

 

Rzeczniczka szwajcarskiego Federalnego Biura Migracji potwierdziła, że program zostanie zniesiony już w 2016 roku. Od 2005 roku ponad 10 700 kobiet skorzystało w Szwajcarii z tego typu wiz. Najliczniejsza grupa pochodziła z Dominikany i Tajlandii.

 

PAP

po/gr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze