Projekt ustawy ws. służby cywilnej poczeka. Komisja chce poznać stanowisko rządu

Polska
Projekt ustawy ws. służby cywilnej poczeka. Komisja chce poznać stanowisko rządu
Lukas Plewnia / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Projekt PiS zakłada, że wyższe stanowiska w służbie cywilnej będą obsadzane w drodze powołania a nie konkursu. Przeciwne temu są kluby opozycyjne i Kukiz'15. PiS planowało, że projekt będzie głosowany na tym posiedzeniu Sejmu. Sejmowa komisja, która miała go zaopiniować, postanowiła jednak poczekać na stanowisko rządu w tej sprawie. - Po co zwlekać z tą ustawą - pytała szefowa kancelarii premiera.

We wtorek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o SC, podczas którego złożone zostały poprawki. Projekt został więc skierowany do ponownego zaopiniowania przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych.


Na początku posiedzenia komisji poseł Wójcik złożył wniosek o odłożenie rozpatrywania projektu ustawy "do czasu przesłania stanowiska rządu". Nawiązał do słów szefowej kancelarii premiera Beaty Kempy, która w Sejmie powiedziała, że do projektu ustawy nie ma jeszcze stanowiska rządu.


Wójcik uzasadnił więc, że jeśli prace nad przygotowaniem takiego stanowiska trwają, posłowie nie chcieliby, by zostały one "zmarnowane zbyt szybkim przyjęciem ustawy".


Kempa: nie trzeba czekać na stanowisko rządu

 

Szefowa KPRM, która uczestniczyła w posiedzeniu komisji, podkreśliła, że projekt nowelizacji ustawy o SC to projekt poselski (złożyli go posłowie PiS), więc "stanowisko rządu nie wiąże posłów". - Uważam, że nie ma potrzeby, by zwlekać z pracami nad tą ustawą - powiedziała.


Szefowa kancelarii premiera podkreśliła, że jest "do dyspozycji" komisji, podobnie jak to było podczas pierwszego i drugiego czytania projektu na sali posiedzeń Sejmu. 


O odłożenie rozpatrywania projektu nowelizacji wnioskowała też posłanka Kukiz'15 Anna Siarkowska. Podobną opinię wyraziła Andżelika Możdżanowska (PSL).

 

W 37-osobowej komisji, w której 18 posłów ma PiS, wniosek za odłożeniem prac nad projektem poparło 16 posłów, 15 było przeciw.

 

W pierwszym czytaniu komisja za konkursami


W drugim czytaniu poprawki do projektu nowelizacji złożył m.in. klub PiS. Ponownie zakładają one m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie konkursu.

 

Taki zapis był w pierwotnym projekcie złożonym przez posłów PiS, jednak w czasie prac w komisji administracji po pierwszym czytaniu, głosami m.in. PO, przyjęta została zmiana, która utrzymywała otwarty i konkurencyjny nabór na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.


Kluby Kukiz'15 i Nowoczesna zadeklarowały we wtorek, że są gotowe poprzeć projekt zmian w ustawie o służbie cywilnej, ale tylko w wersji przyjętej po pierwszym czytaniu przez komisję administracji. Z kolei podczas wtorkowej debaty PO i PSL złożyły wnioski o odrzucenie projektu nowelizacji w całości.


PAP

am/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze