Łódź zaoszczędziła na zakupach prądu 15 mln zł

Biznes
Łódź zaoszczędziła na zakupach prądu 15 mln zł
Polsat News
Łódź zaoszczędziła na zakupach prądu 15 mln zł.

15 milionów złotych zaoszczędziła Łódź na zakupach energii elektrycznej. Miasto kupiło prąd w grupie 500 innych podmiotów, dzięki czemu mogło wynegocjować atrakcyjne warunki cenowe.

Dzięki zakupom energii elektrycznej w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej, która zrzesza około 500 podmiotów, w tym pięć podłódzkich gmin, Łódź znaczaco zmniejszyła wydatki na energię elektryczną w porównaniu z poprzednimi latami.

 

- W ubiegłym roku po raz pierwszy rozpisywaliśmy przetarg na dostawę energii. Wtedy - w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej - zaoszczędziliśmy blisko 10 mln zł, z czego oszczędności Łodzi wyniosły przeszło 8 mln zł. W tym roku miasto zaoszczędziło jeszcze dodatkowo przeszło 5 mln zł. Oszczędności dla całej grupy zakupowej wyniosły 25 mln zł- jeśli porównać uzyskane ceny z cenami, które oferowane były przed zawiązaniem grupy zakupowej - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Łódzka Grupa Zakupowa (ŁGZ) została powołana przez Miasto Łódź w ubiegłym roku w oparciu o obowiązującą na uwolnionym rynku zasadę TPA (Third Party Access) skutkującą możliwością wyboru przez odbiorcę dowolnego dostawcy energii. Celem ŁGZ jest uzyskanie w przetargu - dla każdego z jej członków - atrakcyjnej ceny zakupu energii. W ubiegłym roku wynegocjowano 218 zł za 1 MWh, w tym roku uzyskana została cena 211 zł.

 

- W obecnej ŁGZ było 498 podmiotów, w tym pięć ościennych gmin: Dmosin, Parzęczew, Rogów, Stryków, Koluszki. Do grupy przystąpił cały zarząd województwa łódzkiego, dziesięć spółek miejskich, wszystkie podmioty samorządowe: przedszkola, szkoły, jednostki zdrowia, kultury, oddziały państwowej i ochotniczej straży pożarnej - powiedziała wicedyrektor wydziału gospodarki komunalnej Małgorzata Gajecka. W tym roku w przetargu grupa zabiegała o kupno 177 GWh. W zeszłym roku podobna grupa nabywców uczestniczyła w przetargu dotyczacym zakupu 113 GWh.

 

W 2014 r.Łódź miała zapłacić za dostawę energii 50 mln zł. - Przy oszczędnościach sięgających 15 mln zł, zamkniemy ten rok wydatkiem rzędu 35 mln zł - wyjaśniła Gajecka.

 

W Łodzi największe oszczędności udało się uzyskaćna oświetleniu ulic i dróg - w sumie przez dwa lata Zarząd Dróg i Transportu wyda na ten cel o ponad 6 mln zł mniej niż w latach ubiegłych. - Oszczędności te znajdują się w budżecie i pójdą na sprawy związane z jego realizacją - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze