Konserwatorzy odnowią ruiny komory gazowej w Auschwitz II-Birkenau

Polska
Konserwatorzy odnowią ruiny komory gazowej w Auschwitz II-Birkenau
Paul Arps/Flickr.com
Główna brama obozu w Oświęcimiu

Prace rozpoczną się w przyszłym roku. Ich celem będzie zabezpieczenie ruin jednej z komór gazowych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Konserwacja obejmie ściany tzw. rozbieralni w ruinach komory gazowej i krematorium III. Sawicki powiedział, że dokładna data rozpoczęcia prac zależy od rozstrzygnięcia przetargu. Najprawdopodobniej stanie się to późną wiosną lub latem.

 

Kontynuacja prac zabezpieczających

 

Prace przy ruinach będą kontynuacją projektu realizowanego w latach 2008-2009. Dzięki wsparciu Fundacji Ronalda Laudera ustabilizowany został wówczas grunt w pobliżu pozostałości po podziemnych komorach gazowych II i III. Uchroniło to je przed całkowitym zawaleniem.

 

Jak oceniają muzealnicy, stan ruin ciągle się pogarsza. Mają na to wpływ m.in. warunki atmosferyczne, naturalna erozja materiału budowlanego, a także nie zawsze odpowiedzialne zachowanie się grup zwiedzających.

 

Remonty za odsetki

 

Prace sfinansuje Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro. Odsetki od tej kwoty umożliwią systematyczne prace konserwatorskie nad pozostałościami po obozie i zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. W tej chwili na kontach jest już ok. 90 mln euro. Na tę kwotę złożyły się wpłaty 36 państw i kilkorga filantropów. W zeszłym roku Fundacja przeznaczyła na konserwację zabytków w Auschwitz ok. 4,6 mln zł, a w tym roku już około 6,4 mln zł.

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

PAP

pr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze