Co trzeci włoski kierowca nie używa kierunkowskazu

Świat
Co trzeci włoski kierowca nie używa kierunkowskazu
Flickr/LaVladina/CC BY 2.0

Znika zwyczaj sygnalizowania zamiaru skrętu lub zmiany pasa ruchu kierunkowskazem - alarmuje włoskie Stowarzyszenie Zwolenników i Przyjaciół Policji Drogowej. Jego działacze i wolontariusze przyglądali się setkom osób prowadzących samochody zarówno na zwykłych drogach, jak i na kilku autostradach w różnych częściach kraju.

Wolontariusze stowarzyszenia odnotowali, że na włoskich autostradach jedynie 32 proc. kierowców sygnalizuje zamiar zmiany pasa. Podobnie zachowują się kierowcy na zwykłych drogach i ulicach w pięciu miastach: Rzymie, Neapolu, Turynie, Varese i w Bolonii.

 

Autorzy badania podkreślili, że jego duży zasięg pozwala im wysnuć wnioski dotyczące zachowań wszystkich włoskich kierowców: tzw. migaczy używa zaledwie jedna trzecia kierujących.

 

Włoskie stowarzyszenie zachęca do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i prowadzi kampanie informacyjne na rzecz bezpiecznej jazdy. Po przeanalizowaniu uzyskanych wyników organizacja uznała, że należy przyjrzeć się temu, jaki wpływ na rezygnację z włączania kierunkowskazów ma zjawisko masowego używania telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie